Zabawa i nauka – sprawdź korzyści układania puzzli przez dziecko

Zajęcie, które potrafi zająć dziecko przez naprawdę długi czas? Oczywiście puzzle i różnego rodzaju układanki. Poza ich wartością rozrywkową, jest to też niezwykle rozwijająca zabawa, o wielu zaletach z punktu widzenia rozwoju dziecka. Przekonaj się, jak ważne jest układanie puzzli oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

 

Trening pamięci od najmłodszych lat

Puzzle są to podzielone na fragmenty obrazki, które trzeba złożyć ze sobą w odpowiedni sposób. W zależności od poziomu trudności, mogą zawierać kilka lub nawet kilkadziesiąt czy kilkaset elementów oraz posiadać odpowiednią wielkość. Układanki, to z kolei różnego rodzaju plansze z wyjmowanymi elementami, które po wyjęciu należy ułożyć we właściwym miejscu bądź we wskazanej kolejności. Poziom trudności zawsze jest dostosowany do wieku dziecka, dzięki czemu jest wyzwaniem dla jego mózgu oraz sprawności manualnej. Właśnie dlatego puzzle i układanki są niezastąpionym treningiem pamięci najmłodszych, wymagają od nich również skupienia uwagi oraz spostrzegawczości. Są przy tym niezwykle angażujące, a jak wiadomo nie ma lepszego połączenia niż nauka i rozrywka. I co najważniejsze – jest to rozwijająca zabawa dla dziecka w każdym wieku, także uczniów szkół. Często zdarza się, że do układania puzzli dołączają rodzice, w końcu każdy uwielbia takie rozrywki. Szczególnie, jeśli puzzle zawierają kilkadziesiąt elementów lub więcej – wówczas świetna zabawa dla całej rodziny jest gwarantowana.

Rozwój motoryki małej – sprawne ręce

Puzzle oraz układanki wymagają precyzyjnego dopasowania danych fragmentów w odpowiednie miejsce, przez co następuje intensywny rozwój koordynacji ręka-oko oraz tzw. motoryki małej (sprawność dłoni i palców). Dzięki temu, w przyszłości, maluch będzie miał ułatwiony start podczas nauki pisania. Dokładność wykonywanych ruchów oraz mocny chwyt są niezbędne do poprawnego ułożenia układanki, dziecko trenuje je więc bezwiednie, przy okazji wspaniale się bawiąc. Jakie jeszcze korzyści przynosi układanie puzzli? Pomaga rozwijać cechy, które przydadzą się nawet w dorosłym życiu – cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Przy okazji zabawy układanką, można nauczyć dziecko także innych ważnych rzeczy, takich jak choćby odróżnianie kolorów, nazw zwierząt i wiele innych. Rozbudzanie ciekawości światem, to więc kolejna ważna zaleta puzzli. Oczywiście, żeby spełniały one swoje funkcje, muszą być dobrze wybrane – dostosowane do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka.

Kiedy pora na pierwsze puzzle?

Najmniej skomplikowane układanki można podarować już rocznemu dziecku. Jak powinny przy tym wyglądać? Dobrym pomysłem są drewniane układanki z wyjmowanymi elementami o różnym kształcie (mogą być na nich narysowane np. zwierzęta). Zadaniem dziecka jest wówczas włożenie każdego elementu w odpowiednie miejsce – np. układanka z uchwytami zwierzątka od GOKI. Nie będzie to początkowo proste, dlatego warto zacząć od większych, łatwiejszych do ułożenia elementów. Innym pomysłem dla najmłodszych dzieci jest drewniana układanka miś (od Petit Collage), która polega na warstwowym układaniu krążków aż do zbudowania wierzy i ostatecznie – sympatycznego i kolorowego misia. Kiedy już dziecko z łatwością będzie sobie radziło z tymi zadaniami, możemy sięgnąć do kategorii duże puzzle dla dwulatka i  zaproponować bardziej skomplikowane konstrukcje, np. układanki warstwowe, gdzie nakłada się na siebie elementy od najmniejszego do największego (spory wybór takich zabawek o różnym kształcie posiada GOKI, m.in. słonie lub smoki, motylki, pojazdy i wiele innych) lub układanki sześcienne. Wraz z rozwojem dziecka, można proponować mu układanie tradycyjnych kartonowych czy też magnetycznych puzzli – zaczynając oczywiście od tych najprostszych kilkuelementowych układanek, przechodząc do coraz bardziej skomplikowanych.

 

Postaw na jakość wykonania

Decydując się na zakup puzzli czy też układanek, warto mieć na uwadze jakość ich wykonania. Będą one bowiem wielokrotnie rozrzucane, zbierane i zgniatane przez dziecko. Szczególnie młodsze pociechy nie potrafią jeszcze odpowiednio delikatnie obchodzić się z zabawkami, zwykłe kartonowe puzzle mogą więc nie przetrwać nawet jednego zetknięcia z roczniakiem czy dwulatkiem. Świetnym pomysłem będzie więc zakup układanek drewnianych, które są odporne na zniszczenia, a przy tym wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Takie puzzle będą służyły dziecku przez dłuższy czas, a można być przy tym spokojnym o to, że maluchowi nie stanie się żadna krzywda. Farby, jakimi są pomalowane drewniane puzzle dla dzieci, nie posiadają żadnych toksycznych składników, są też odpowiednio duże (dedykowane do wieku dziecka), nie istnieje więc ryzyko zadławienia się czy podtrucia, nawet jeśli fragment układanki nieoczekiwanie znajdzie się w buzi malucha. Specjalistami od drewnianych puzzli i układanek dla dzieci w każdym wieku jest firma GOKI, Plan Toys oraz Petit Collage – firmy które charakteryzuje innowacyjność oraz ekologiczne podejście do procesu produkcji. W sklepie ekomaluch.pl znajdziesz całe bogactwo ich produktów, a także wiele innych ciekawych układanek i puzzli tak znanych marek jak choćby Czuczu.

Puzzle edukacyjne dla starszych dzieci

Kiedy dziecko kończy 3-lata, coraz bliższa staje się perspektywa edukacji przedszkolnej i szkolnej. Ważne jest więc stymulowanie rozwoju dziecka poprzez naukę kolejnych ważnych umiejętności. Odpowiednio wspierając naukę malucha, masz pewność że przygoda z prawdziwą, szkolną edukacją będzie pasmem sukcesów oraz przyniesie wiele satysfakcji. Od czego więc zacząć domowe „lekcje”? Właśnie od puzzli i układanek. Idealne będą choćby puzzle cyferki od CzuCzu. Dziecko, układając przy pomocy odpowiednich fragmentów cyferkowy pociąg uczy się liczyć do 10, a także zaczyna naukę rozróżniania zapisu cyfr. Stąd już niedaleka droga do poznania pierwszych literek i alfabetu. W naszym sklepie znajdziesz wiele innych, podobnych układanek, dzięki którym maluch w przystępny sposób rozwinie swoje umiejętności i słownictwo. Przekonaj się jak wiele może zyskać dzięki tym niezwykłym puzzlom.