O gotowości szkolnej 6-latka świadczy min. fakt, że dziecko potrafi powiedzieć jakiej jest narodowości, w jakim kraju mieszka i jakim językiem się porozumiewa. Wie jak wygląda flaga, jak nazywa się stolica Polski, wymieni największą rzekę i oczywiście nasze morze. Kiedyś każdy przedszkolak kończąc edukację znał na pamięć wierszyk „Kto ty jesteś, Polak mały” , dziś kojarzony z minioną epoką.

Ową gotowość mogłam niedawno przetestować na grupie 5-6 – latków, podczas układania puzzli „Polska dla dzieci”, które są idealnym materiałem dydaktycznym nie tylko dla przedszkoli ale również do codziennej zabawy z maluchem w domu.

Puzzle „Polska dla dzieci” wydawnictwa Zuzu Toys tworzą świetnie zilustrowaną mapę Polski na której znajdziemy nie tylko największe miasta, ale również charakterystyczne dla poszczególnych regionów zabytki historyczne, atrakcje turystyczne, zwierzęta, rzeki. Miłośnicy piłki nożnej odnajdą stadion narodowy.  Poznamy naszych sąsiadów, dzięki flagom narodowym, określimy kierunki przy pomocy róży wiatrów. Zabawą jest nie tylko samo układanie, ale przede wszystkim wiedza jaką można z mapy odczytać, pozwala to na rozmowy o historii, przyrodzie, geografii. Moich przedszkolaków najbardziej fascynowały postaci z bajek jak skrzaty i koziołki co skłoniło nas do poszukiwania informacji o legendach.

Puzzle składają się z 60 elementów, pokrytych kaszerowanym płótnem, dzięki czemu nie odbijają światła. Po ułożeniu tworzą mapę o wymiarze 48×34 cm. Zapakowane w bardzo poręczną i dobrze wykonaną walizeczkę będą idealnym prezentem dla dzieci mieszkających również poza naszym krajem. Do opakowania dołączony jest plakat z tą samą mapą na którym z córką zaznaczamy trasy przyszłych wakacyjnych wycieczek. Wielkim ułatwieniem dla rodziców jest legenda, do mapy którą można sprawdzić na stronie www.zuzutoys.pl w trzech językach: polskim, angielskim, francuskim.

puzzle2