Kiedy Mieszko I przyjął chrzest? Jak nazywał się miesięcznik literacki powołany do życia z inicjatywy J. Tuwima? Wszystkie te pytania i odpowiedzi znajdziecie w „Quizie o Polsce”, który jest doskonałą zabawą rodzinną. Pytania wydają się proste, ale zapewniam was, że niejeden magister będzie się nad nimi długo zastanawiał zanim znajdzie prawidłową odpowiedź. Emocje są zaś porównywalne do ulubionego programu Polaków „Kocham cię Polsko”, bo dzięki quizowi możemy taki teleturniej zorganizować w domu.

 W opakowaniu znajdziemy sporą ilość elementów potrzebnych do przeprowadzenia gry. Mamy tu więc planszę do gry, pionki i kostkę oraz karty pytań i odpowiedzi, katy liter (a,b,c) i karty z nazwami działów. Czas niezbędny do udzielenia prawidłowej odpowiedzi odmierzać będzie klepsydra.

Grę zaczynamy tradycyjnie od ustawienia pionków na polu „start”, potem najmłodszy uczestnik rzuca kostką do gry i przesuwa swój pionek o wskazaną liczbę oczek. Teraz gracz bierze z talii jedną z kart „pytań i odpowiedzi” i czyta pytanie znajdujące się na polu w tym samym kolorze, na którym stoi pionek na planszy. Czas potrzebny do udzielenia prawidłowej odpowiedzi zaczyna odmierzać klepsydra. Dla ułatwienia producent pod pytaniem podaje 3 odpowiedzi (a,b,c), trzeba spośród nich wybrać prawidłową. Jeśli zdecydujemy się na którąś z odpowiedzi układamy na stole rewersem do góry jedną z kart liter, gdy klepsydra odmierzy czas odkrywamy karty liter i sprawdzamy, kto udzielił prawidłowej odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymujemy punkt.

Aby zabawa nie była zbyt prosta, producent wprowadził kilka niespodzianek na planszy są to pola oznaczone czerwoną lub niebieską strzałką, gwiazdką lub skrótami „ort” i „zd”. Jeśli uczestnik trafi na jedno z tych pól musi wykonać dodatkowe zadania np. trafić kulką z katapulty do kubka, oczywiście niezbędne do tego akcesoria znajdują się w opakowaniu.

W instrukcji znajdziemy jeszcze jeden wariant gry bez użycia planszy, wprowadzamy za to karty z działami: historia, geografia, kultura, przyroda. Dzięki temu quiz można urozmaicić, nie zmienia to jednak głównej zasady tej gry wygrywa ta osoba, która ma wszechstronną wiedzę i trochę szczęścia.