Czy wiesz, że zmysł równowagi rozwija się już w życiu płodowym? Po narodzinach trzeba go jednak nieustannie stymulować. Ta niezwykle ważna umiejętność pozwala dzieciom zachować prawidłową postawę ciała. Zastanawiasz się, jak pomóc maluchowi ją doskonalić? Najmłodsi najszybciej i najefektywniej uczą się poprzez zabawę. Ciekawą pomocą edukacyjną, która powinna znaleźć się w każdym domu, jest równoważnia. Jak wpływa na rozwój malucha? Jak wykorzystać ją do stymulowania zmysłu równowagi? Czytaj dalej – podpowiadamy!

Dlaczego dzieci muszą rozwijać zmysł równowagi?

Stymulacja zmysłu równowagi ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. W dużym stopniu zależy od niej prawidłowa praca większości funkcji organizmu, takich jak m.in. sprawność motoryczna czy intelektualna. Doskonalenie umiejętności utrzymywania równowagi jest niezwykle istotne – pozwala maluchowi kontrolować prawidłową postawę ciała.

Chcesz wspierać pociechę w rozwijaniu zmysłu równowagi? Najlepszym rozwiązaniem jest więc zachęcanie jej do aktywności fizycznej. Ćwiczenia zmysłu równowagi powinny obejmować zabawy związane m.in. ze zręcznością i zwinnością. Maluch powinien spędzić pierwsze lata życia na bieganiu, wspinaniu się i balansowaniu. Dzięki temu będzie pewniej się poruszał i nauczy się utrzymywać prawidłową postawę ciała.

Czym jest równoważnia dla dzieci?

Równoważnia to wyjątkowa, a zarazem bardzo prosta zabawka dla dzieci. Zwykle składa się z kilku połączonych desek, które przypominają mostek. Co ważne, można ją dowolnie ustawiać, co umożliwia wykonanie z niej dowolnej figury geometrycznej czy ścieżki. Zabawka została zaprojektowana zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori. To oznacza, że holistycznie wspiera rozwój maluszka.

Równoważnia pozwala dziecku ćwiczyć równowagę, zachęca do utrzymywania prawidłowej postawy, a także wzmacnia mięśnie głębokie. Nie da się też ukryć, że jest dla malucha źródłem inspiracji – pozwala mu bowiem rozwijać wyobraźnię i wymyślać wiele kreatywnych scenariuszy zabaw.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając równoważnię?

Równoważnia dla dzieci to zabawka, która ma zapewniać świetną rozrywkę i wsparcie w rozwoju, ale także bezpieczeństwo. Właśnie dlatego wybierając ten produkt, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów. Najważniejszy jest materiał, z jakiego wykonano zabawkę. Najlepiej sprawdzi się drewno. Dzięki niemu produkt będzie stabilny i solidny – bez wątpienia posłuży dziecku przez długi czas. Materiał, z którego wykonana jest równoważnia, powinien spełniać surowe normy jakości. Dobrym przykładem są tu zabawki oferowane przez tupti.wood. W kategorii: https://tuptiwood.pl/rownowaznie-dla-dzieci dostępne są modele, których bezpieczeństwo użytkowania potwierdzają stosowne atesty i certyfikaty. Ważna jest też długość równoważni – pamiętaj o tym, że więcej elementów oznacza jeszcze lepszą zabawę!

Jak kreatywnie wykorzystać równoważnię w zabawie?

Jednym z najważniejszych atutów równoważni dla dzieci jest mnogość jej zastosowań. Dziecko może ją wykorzystać tak, jak tylko chce. Głównie wykorzystuje się ją do balansowania. Warto jednak pamiętać o tym, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic. W związku z tym maluch nie musi wykorzystywać równoważni wyłącznie do zabaw ruchowych. Dzieci w mig dostrzegą w niej tor dla resoraków czy elementy, z których można układać rozmaite figury geometryczne. Twoja pociecha może korzystać z równoważni samodzielnie, choć równie świetnie sprawdzi się ona do zabaw grupowych, np. z rodzeństwem czy znajomymi.

 Artykuł zewnętrzny