Ośmiolatek uwielbia wyzwania, jest bardzo ruchliwy i odważny, wychodzi przygodzie naprzeciw. Wykonuje wszystkie zadania do końca, najczęściej jednak w pośpiechu, przez co są wykonane niedbale. Często przecenia swoje możliwości, dlatego trzeba go stopować a gdy odnosi porażki zniechęca się i płacze. Ponieważ potrafi być krytyczny względem swojej osoby, zbyt częste porażki powodują, że łatwo siebie dyskredytuje „nic mi nie wychodzi”, „wszystko zawsze robię źle”.

Lepiej wykonuje polecenia rodziców, ale często się ociąga. Uwielbia być nagradzany za dobrze wykonane zadanie, przy tym nagrody zawsze muszą być konkretne, sama pochwała nie wystarczy.

Ośmiolatek jest bardzo ekspansywny, wszędzie go pełno. Jego ruchy są dokładniejsze, więc potrafi posługiwać się prostymi narzędziami technicznymi, z przyjemnością wykonuje wszelkie prace ręczne. Doskonali też sztukę pisania.

Wzrasta jego odporność na choroby, które krócej przechodzi. Ze względu na jego ogromną ruchliwość, często ulega wypadkom. Zdarzają się złamania nóg i rąk, wypadki rowerowe, upadki.

Pojawiają się pierwsze pasje hobbystyczne. Dzieci w tym wielu łatwo ulegają modom kolekcjonerskim, co często wykorzystują producenci gier i zabawek. Mają już zdolność klasyfikowania i logicznego grupowania przedmiotów, np. wg kolorów, kształtów.

Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy grupowe związane z rywalizacją. Z przyjemnością konfrontują swoje umiejętności i wiedzę, stąd duża chęć do nauki. Ośmiolatek lubi chodzić do szkoły, potrafi podpowiadać, ściągać i oszukiwać, przyłapany często idzie w zaparte. Ponieważ lubi rywalizację walczy o pozycję w klasie, chce mieć jak najwięcej przyjaciół. Charakterystyczne dla tego wieku jest to, że dziewczynki i chłopcy zawsze bawią się osobno.

Znika ich spontaniczność w zabawach plastycznych i artystycznych, są bardziej schematyczni.

Ośmiolatek jest bardzo związany z matką, domaga się jej uwagi i uczucia. Często siada jej na kolana, przytula się. Jest wrażliwy na jej pochwały lub krytykę, bardzo liczy się z jej opinią. W tym czasie związek z ojcem bardzo się rozluźnia.