Dziecko jest bardziej spokojne, łatwiejsze we współżyciu. Jest to okres strasznego malkontenctwa w życiu dziecka. Siedmiolatek nie jest agresywny, więc nie potrafi wyładować napięcia emocjonalnego stąd też jest ciągle niezadowolony i uwielbia narzekać. Rodzice muszą się wykazać dużą czujnością, bo ciągłe skargi dziecka mogą odbiegać od rzeczywistości. Najczęściej związane są ze szkołą, nauczycielem lub kolegami, ale również z rodzicami.
Często w malkontenctwie zaczyna ponosić siedmiolatka fantazja, skoro rodzice są tak źli to na pewno jest adoptowany w skrajnych przypadkach może to grozić ucieczką z domu. Nie należy jednak naśmiewać się z ciągłego narzekania i mroczenia „pod nosem”, bo pogłębia to tylko dalsze malkontenctwo dziecka, trzeba podejść do niego z pobłażliwością..
Dziecko w tym wieku chce posiadać własny pokój, woli być sam i potrzebuje własnej przestrzeni. Uwielbia oglądać telewizję, słuchać radia i czytać książki, jest bardzo chłonny na wiedzę. Jego umysł rozwija się bardzo szybko, stąd też jest to wiek pytań, którymi chce zaspokoić głów wiedzy i rozumienia różnych zjawisk. Jest łasy na pochwały i nagrody za dobrze wykonane zadanie.
Często ociąga się z wykonywaniem poleceń, zapomina o nich lub nie wykonuje do końca. Rodzice muszą, więc go kontrolować i sprawdzać i często przypominać polecenia. Podobnie jest z nauką, rozumie wykonywane zadania, ale należy mu pomóc w ich wykonaniu..
Dziecko ma mniejszą podatność na choroby, ale przechodzi je ciężej i dłużej. Dziecko ma też dużo lęków, zwłaszcza wizualnych. Boi się ciemności, strychów, piwnic, ciemnych zaułków. Strach ten jest często stymulowany przez telewizję, radio, lekturę. Należy więc, kontrolować co dziecko w danej chwili ogląda lub sprawdza w internecie.