Rubik Twist – obok klasycznej kostki 3x3x3 jest najpopularniejszą łamigłówką Rubika. Łamigłówka znana  jest  równie  pod nazwą  wąż (bądź snake).  Zabawka składa się z 24 trójkątnych elementów połączonych ze sobą.  Łączenia pozwalają na obrót o 360 stopni, dzięki czemu łamigłówka może przyjmować  rozmaite kształty. Poprzednie wersje Twista były zazwyczaj dwukolorowe,   obecnie dostępna jest w sprzedaży wersja  kolorowa. Oryginalna łamigłówka dostarczana jest obecnie z zaledwie 6 wzorami do ułożenia,   na dole artykułu znajdą Państwo link do kolekcji dodatkowych wzorów.

Wzory, jakie można ułożyć możemy podzielić na 2 grupy:

Wzory dwuwymiarowe  są proste do ułożenia, powinny poradzić sobie z nimi  sześciolatki.  Wzory te przede wszystkim pozwalają zaintrygować łamigłówką, choć ułożenie ich wymaga odrobiny wyobraźni. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wzory przedstawiające zwierzęta (rys. 2).

Drugą, znacznie trudniejszą grupę stanowią wzory trójwymiarowe. O ile przy dwuwymiarowych wzorach dokładnie widać wszystkie elementy, w przypadku wzorów trójwymiarowych część elementów łamigłówki jest zasłonięta. Sprawia to, że przy układaniu wzorów trzeba wykazać się wyobraźnią (rys 3).

Jeśli dziecko radzi sobie z odtwarzaniem wzorów, kolejnym wyzwaniem jest układanie wzorów z pamięci. Jest to doskonałe ćwiczenie zarówno na wyobraźnię przestrzenną jak i pamięć. A co najważniejsze, jest to przede wszystkim zabawa.

Na koniec parę uwag odnośnie, jakości. Oryginalna łamigłówka Rubika wykonana jest bardzo starannie.  Elementy łamigłówki łączone są ze sobą indywidualnie. Łączenia zostały tak skonstruowane, by elementy łamigłówki nie obracały się same, tylko utrzymywały zadane kształty. Wysoka, jakość łączeń zapewnia dużą trwałość łamigłówki, (choć ze względu na mechaniczny charakter niezalecane jest rzucanie nią, czy wymachiwanie).

Popularność łamigłówki sprawiła, że dużo łatwiej obecnie można dostać chińskie odpowiedniki. W przeciwieństwie do oryginału, wszystkie elementy zazwyczaj łączone są jedną żyłką. Taka konstrukcja sprawia, że elementy łamigłówki często same obracają się bardzo utrudniając zabawę. Ponadto żyłka jest bardzo podatna na przetarcie.

Opis gry przygotowany przez sklep  Zagraj SAM.