Zatkany nos, cieknący katar, stosy zużytych chusteczek! Czy tak wygląda Twoja rzeczywistość podczas przeziębienia? To nic nadzwyczajnego. Mówi się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Nie wierz jednak tym porzekadłom i przestań się męczyć. Jest sporo sposobów na poradzenie sobie z katarem czy odetkanie zatkanego nosa, np. spray do nosa. Zobacz, jaki rodzaj sprayu do nosa wybrać przy różnych dolegliwościach.

Wysuszony, zatkany nos i katar − skąd się biorą?

Przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub bakteryjna lub też alergia. To, jak wygląda Twój katar może wskazywać na jego przyczynę. Przyczyna kataru jest kluczowa, jeżeli chodzi o dobranie odpowiednich preparatów, które pomogą Ci złagodzić ten objaw.

Jeżeli Twój katar jest wodnisty, a do tego pieką Cię oczy, często kichasz i masz wrażenie, że trwa on od zawsze, najprawdopodobniej przyczyną kataru jest po prostu alergia. Ropnista i gęsta wydzielina z nosa świadczy natomiast najprawdopodobniej o infekcji bakteryjnej. Może to być nawet zapalenie zatok − w takim przypadku możesz odczuwać ból w okolicy zatok czołowych lub przynosowych. Przy przeziębieniu i grypie również może pojawić się wodnisty katar, który nieustająco cieknie. W takim przypadku ważne będzie osuszenie śluzówki.

Z drugiej strony możesz mieć wrażenie, że Twoja śluzówka nosa jest bardzo podrażniona i wysuszona. Takie objaw także może pojawić się przy infekcji, ale może też wynikać np. z przebywania w klimatyzowanym lub mocno ogrzewanym pomieszczeniu.

Spray do nosa − rodzaje?

To, jaki spray do nosa na katar wybrać, zależy przede wszystkim od przyczyny kataru. Przy katarze alergicznym najbardziej skuteczny jest spray do nosa, który ma w swoim składzie leki antyhistaminowe. W ten sposób działać możesz na źródło kataru, czyli reakcję alergiczną.

Przy suchej śluzówce nosa sprawdzi się przede wszystkim nawilżający spray do nosa. Taki preparat sprawi, że poczujesz ulgę, a denerwujące uczucie suchego i zatkanego nosa jednocześnie minie.

Jeżeli masz do czynienia z infekcją bakteryjną, najlepiej sprawdzi się spray do nosa przepisany przez lekarza. Infekcje bakteryjne zwykle leczy się za pomocą antybiotyków. A takie może przepisać Ci tylko specjalista. Przy infekcji wirusowej możesz stosować na katar spray do nosa zawierający w swoim składzie substancje czynne takie jak: nafazolina, ksylometazolina, tetryzolina, oksymetazolina czy tymazolina. Pomogą Ci one wysuszyć śluzówkę, zmniejszyć jej obrzęk i odetkać nos. Pamiętaj jednak, że stosowanie długotrwałe sprayu do nosa może wywołać polekowy nieżyt nosa, dlatego nie używaj tego typu preparatu dłużej niż 3−5 dni.

Spray do nosa dla dzieci i niemowląt − jaki stosować?

Na katar i zatkany nos cierpią nie tylko dorośli. Miejscowe środki na katar mogą stosować także dzieci. Ale pamiętaj, żeby zawsze stosować spray do nosa dla dzieci zgodnie z zaleceniami na ulotce przy dawkowaniu dla dzieci, ale najlepiej zawsze skonsultuj podawanie takiego środka dziecku z lekarzem!

Zupełnie innym przypadkiem jest katar u niemowląt. Taki maluszek ma ogromny problem z usunięciem wydzieliny z nosa − niemowlak nie wydmucha sam nosa w chusteczkę. Tu przydadzą się spray do nosa dla niemowląt i odpowiedni aspirator, który szybko i bezboleśnie pomoże Ci oczyścić drogi oddechowe niemowlęcia.

Spray do nosa może zdecydowanie ułatwić Ci walkę z przeziębieniem czy alergią. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować tego typu środków przewlekle. Zawsze dobierz swój spray do nosa na podstawie przyczyny kataru lub niedrożności dróg oddechowych.