Bal przebierańców to wspaniała okazja, żeby puścić wodze fantazji i własnoręcznie przygotować niepowtarzalny kostium dla dziecka. Szukasz inspirujących pomysłów? Oto kilka propozycji na stroje, które stworzysz z łatwością.

Superbohater

Do uszycia stroju bardzo przydatna będzie maszyna do szycia. Nie przejmuj się, jeśli nigdy nie przejawiałeś talentów krawieckich. Do opanowania podstawowych ściegów będziesz potrzebować jednego wolnego popołudnia i odrobiny dobrych chęci. Główną częścią kostiumu superbohatera jest peleryna. Powinna być ona uszyta z cienkiego, lejącego się materiału, który będzie swobodnie powiewał na wietrze w trakcie biegu. Ułóż tkaninę na ziemi i wytnij z niej trapez równoramienny. Nie przejmuj się, jeżeli boki wyjdą Ci nierówno. Następnym krokiem będzie podwinięcie materiału wzdłuż krawędzi (wystarczy podwinąć około 2-3cm), a następnie obszycie przy pomocy maszyny. W ten sposób będziesz mieć pewność, że peleryna nie będzie cię strzępiła w trakcie balu. U góry peleryny przymocuj tasiemki do przewiązania peleryny wokół szyi. Maskę możesz stworzyć wycinając kształt z kartonu albo rysując ją bezpośrednio na twarzy dziecka.

 

Kot

Najważniejszym elementem kociego przebrania są uszy, wąsy i długi ogon. Wybierz się do pasmanterii i kup opaskę do włosów. Następnie wytnij z materiału trójkątne uszka. Do ich obramować przyklej drut, który usztywni konstrukcję, a następnie zamaskuj do drugą warstwą materiału. Zszyj krawędzie każdego ucha, po czym przyklej je do opaski. Żeby przygotować ogon, musisz wyciąć z tkaniny długi prostokąt. Następnie złóż materiał na pół zszyj wzdłuż jednej dłuższej i jednej krótszej krawędzi. Całość obróć na drugą stronę, żeby ścieg był niewidoczny. Wnętrze wypchaj watą, po czym zszyj drugą krótszą krawędź. Gotowy ogon możesz przymocować bezpośrednio do spodni lub do paska, który dziecko założy na koszulkę. Pozostało już tylko domalować wąsy. Pamiętaj, żeby używać jedynie farb bezpiecznych w kontakcie ze skórą!

Grzybek

Do przygotowania kostiumu grzybka będziesz potrzebować kawałka sztywnego bristolu oraz materiału na wierzch kapelusza. Możesz stworzyć brązowego borowika, biało-czerwonego muchomora albo tęczowego grzybka z krainy wyobraźni. Zacznij od wycięcia koła z papieru. Następnie natnij je w jednym miejscu (cięcie powinno pokrywać się w promieniem koła). Podwiń jedną część koła pod drugą i podklej mocnym klejem. Identycznie postępuj z wybranym przez Ciebie materiałem, po czym naklej go na bristol. Do kapelusza wystarczy od spodu zamocować tasiemki, które dziecko będzie miało zawinięte pod brodą. W ten sposób góra grzybka nie będzie się przemieszczać w trakcie zabawy. Niech kostium uzupełni brązowa koszulka oraz spodnie.

Jednorożec

Wytnij koło z weluru lub innego mięsistego materiału. Zrób nacięcie, uformuj róg a następnie podklej go od środka. Całość wypełnij watą, a następnie przeszyj luźno dolną krawędź rogu nicią. Obydwa końce nici zwiąż ciasno. W efekcie na dole stworzy się niewielkie marszczenie. Z tego samego materiału wytnij koło, które będzie służyło jako dno rogu. Przyszyj je na spodzie, zakrywając dziurę z watą. Tak przygotowany róg ozdób dużą ilością brokatu, a następnie przyklej do opaski.