Podczas nauki w przedszkolu lub szkole często zapominamy o zdolnościach manualnych dziecka. Program nauczania uznaje, że są one znacznie mniej istotne od konkretnej wiedzy. To duży błąd, bo zdolności manualne nie tylko przydają się w praktyce, ale są też niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Przedstawiamy zajęcia, które pozwolą je rozwinąć!

Lepienie z plasteliny

Plastelina kojarzy się z przedszkolem. Nie ma co się dziwić – małe dzieci uwielbiają lepić z niej różne kształty. To doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych poprzez aktywną zabawę. Możesz w niej uczestniczyć, ale warto zostawić dziecku trochę swobody i dać mu szansę na wykazanie się kreatywnością. Gwarantujemy, że prędzej czy później twoja pociecha Cię zaskoczy!

Wyklejanie kolaży

Kolaż to popularny rodzaj dzieła artystycznego złożonego z kilku lub kilkunastu elementów wziętych z różnych źródeł – gazet, obrazów, książek czy kartonów. Wycinanie, a następnie wklejanie elementów ćwiczy zdolności manualne, a do tego wymaga dużej przenikliwości oraz umiejętności planowania. Zapewnij dziecku dostęp do różnych materiałów, żeby urozmaicić pracę nad kolażem.

Łączenie kropek w obrazki

W wielu kolorowankach czy czasopismach dla dzieci znajduje się zadanie polegające na łączeniu kropek w odpowiedniej kolejności. Efektem jest powstanie obrazka, który można później pokolorować. W takim ćwiczeniu precyzji ruchów pomogą przybory z cienką linią, np. ołówki z wąskim rysikiem, zmazywalne długopisy lub między innymi cienkopisy Stabilo.

Modelarstwo

Modelarstwo to popularne hobby, polegające na składaniu i sklejaniu od podstaw modeli pojazdów, statków czy budynków. Najczęściej są one drewniane, choć zdarza się, że ich producenci wykorzystują metal, plastik lub tworzywa sztuczne. Modelarstwo wymaga zręcznych palców i niesamowitej precyzji. Każda, nawet najmniejsza pomyłka może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia modelu.

Puzzle 3D

Puzzle 3D to ciekawa alternatywa dla Jengi. Są to specjalne, zazwyczaj drewniane łamigłówki, składające się z dość dużej liczby elementów o różnym kształcie. Trzeba je ułożyć w trójwymiarową strukturę zgodnie z informacjami znajdującymi się w instrukcji. To ogromne wyzwanie nie tylko dla intelektu, ale również dla rąk, bo ułożenie puzzli 3D wymaga niesamowitej precyzji. Warto dać im szansę – to rozwijająca i nietypowa forma zabawy!

Klocki

Popularne klocki stanowią świetny sposób na rozwój zdolności manualnych. Dzieci kochają układać z nich ciekawe konstrukcje – zabawa klockami wyzwala kreatywność, ale też wymaga precyzji, które umożliwia łączenie ze sobą różnych elementów. Można znaleźć nawet tysiące różnych zestawów. Dopasuj ich tematykę do zainteresowań dziecka. W ten sposób możesz mieć pewność, że prezent się mu spodoba! Inną formą zabawy z klockami jest układanie z nich wysokiej wieży. Można potraktować to jako rozgrywkę, podczas której gracze muszą po kolei wyjmować drewniane klocki z konstrukcji. Ten, kto jako pierwszy ją przewróci, przegrywa. Podczas gry niezbędna jest precyzja oraz świetne zdolności manualne – każdy, nawet najmniejszy ruch dłonią może skończyć się natychmiastową przegraną!

Artykuł Sponsorowany