Oto moja subiektywna lista zabawek drewnianych na wiosnę 2017. Tworząc ją brałam pod uwagę dizajn, prostotę działania, kreatywność i myślę że są to zabawki do wspólnej zabawy dla rodziców i ich dorastających dzieci niż dla maluszków.

Zabawki zaprojektowane przez studio TOMOGRAM.  Przyglądając się mim dochodzę do wniosku, iż powstały z męskiej miłości do ciągłego rozbierania zabawek na czynniki pierwsze i ponownego budowania z nich ciut innych wersji pierwotnego modelu. Może dlatego tak bardzo przyciągają uwagę, ale dla, mnie jako kobiety, są przede wszystkim ładnie wykonane. Można z powodzeniem nie tylko się nimi bawić, ale postawić na regale jako ozdobę. Przekonują mnie obłe kształty, choć bez wątpienia niepokoją drobne elementy typu śrubki i łączniki, stąd też ich odbiorcą są z pewnością  więksi chłopcy. Kolejna rzecz, która zwraca na siebie uwagę, to umiejętne łączenie różnych materiałów, czyli drewna, metalu, plastiku  oraz kolorów i kształtów.

Kolejna zabawka zaprojektowana przez japońskie B6 studio, to również zabawka, którą bez wstydu możemy postawić na regale. Zachwyca mnie prostotą pomysłu i wykonania. Nie każdy wpadnie na pomysł, że dostawiając dziób do drewnianego kołeczka otrzymamy ptaka i w tym tkwi siła dobrego projektu.

Kolejnym projektantem, który zachwycił mnie swoim podejściem do tematu zabawki drewnianej jest Isidro Ferrer, stworzył kolekcję małych, stworków „nie z tego świata”. Wyglądają jak drewniani kosmici, co świadczy o dziecięcej wyobraźni autora. Nie są to zabawki, które można składać i łączyć w różne konfiguracje. Szkoda, że twórca nie zdał się na wyobraźnię odbiorców, którzy mogliby budować nowe byty. Każda figurka ma swoje imię, co świadczy o bardzo osobistym podejściu do projektu tym bardziej, iż twórca wykonywał je samodzielnie.

Chcąc zadowolić również mniejszych odbiorców proponuję zabawkę, która będzie podobać się każdemu a zwłaszcza chłopcom dużym i małym. Kolekcja drewnianych samochodzików i to nie byle jakich: koparki, spychacze i buldożery. W tym przypadku możemy je rozkładać i dowolnie konfigurować. Ich twórcą jest Scott Schenone, który jest projektantem przemysłowym a zabawki wydają się być efektem ubocznym jego twórczości, ale jakże radosnym. Obłe kształty, ładnie dobrane kolory, niewielkie rozmiary to bez wątpienia dodatkowe atuty projektu.

Ostatnia propozycja, która powinna spodobać się również dziewczynkom, to drewniane, kolorowe postaci, niczym z „Alicji z krainy czarów”. Nic dziwnego że zachwycają barwami, zaprojektował je ilustrator Severin Millet.

Inne propozycje nietypowych zabawek drewnianych:

Bleebla >>>

Wanimokko >>>

Lo Tech Toys >>>