Dla tych którzy podczas wakacyjnych dni chcą przemycić nieco nauki, wydawnictwo Edgar przygotowało interesującą propozycję z serii Kapitan Nauka: „Ortografia z mrówką i borówką” lub „Ortografia z muchą i pietruchą”.  Oba pakiety kształcą i utrwalają podstawowe zasady ortografii w formie zabawy. Małe poręczne pudełko, które zmieści się nawet w torebce podręcznej zawiera 110 kolorowych kart. Na 10 kartach znajdują się reguły ortograficzne np.: „u – w zakończeniach czasowników -uje, -ujesz, -uj” do których przygotowano 10 kart ilustrujących ową zasadę z pojedynczymi słówkami np. hamuj, spaceruj itp. Co najważniejsze karty są dwustronne, po jednej stronie w niebieskiej ramce znajduje się pełen wyraz, a po drugiej w ramce czerwonej ten sam wyraz z luką, którą podczas zabawy trzeba uzupełnić.

Do każdego pakietu dołączona jest książeczka, która zawiera porady i regułki ortograficzne z przykładami oraz propozycje gier, ćwiczeń a nawet przykładowe dyktanda.

ortografia

Osobiście najwięcej zabawy miałyśmy przy wymyślaniu zdań z wylosowanymi kartami. Poręczny format sprawia że jest to idealny zestaw gier ortograficznych do samochodu, podczas długich wakacyjnych podróży.

ortografia