Jak wszyscy wiedzą, czytanie dzieciom niesie za sobą same korzyści. Już dwadzieścia minut czytania dziennie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój naszego dziecka. Nieważne, czy czytamy dzieciom bajeczki czy wiersze. Chodzi o samą czynność.

Wierszyki dla dzieci to ten rodzaj literatury, od którego śmiało możemy rozpocząć przygodę malucha z czytaniem. Są krótkie, melodyjne i łatwo wpadają w ucho. I nie ma tu znaczenia czy nasze dziecko ma kilka miesięcy, rok, czy trzy lata.

Wierszyki dla dzieci – bawią, uczą u rozwijają

Wierszyki dla dzieci, czytane regularnie, wpływają na lepszy rozwój mowy oraz rozwijają umiejętności językowe dziecka. Wierszyki dla najmłodszych są krótkie i łatwo je zapamiętać. Właśnie dlatego słuchając ich, dzieci ćwiczą pamięć. Ponadto uczą się rozpoznawać głoski i rozumieć to, co słyszą. Na późniejszym etapie rozwoju, zaczynają kojarzyć konkretne słowa i terminy i rozumieć ich znaczenie. Dzięki melodyjności wierszyki dla dzieci pomagają dzieciom rozwijać ich zdolność mowy. Ciekawe propozycje melodyjnych wierszyków dla dzieci znajdziesz na stronie poezja.org.

Wierszyki dla dzieci – sposób na wspólne spędzanie czasu

Wierszyki dla dzieci nie tylko uczą i bawią. To także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. W trakcie wspólnie spędzonego czasu, właśnie poświęconemu na czytanie książek, wytwarza się mocna więź między dziećmi i rodzicami.

Co ważne, stały punk dnia, jakim może być czytanie książek tuż przed snem, pozwoli naszemu dziecku na wyciszenie się i przygotowanie do snu. W trakcie wspólnego wieczornego czytania dziecko wycisza w sobie wszystkie te emocje, które towarzyszyły mu w ciągu dnia i może spokojnie zasnąć w trakcie bajki lub tuż po niej.

Wierszyki dla dzieci – jakie tytuły warto wybrać?

Na polskim rynku wydalniczym jest naprawdę bardzo wiele propozycji czytelniczych dla najmłodszych. Warto rozpocząć przygodę z czytaniem od wierszy naszego dzieciństwa. Wiersze autorstwa Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima to idealna propozycja do czytania z maluchem. Dla dziecka będzie to wspaniały początek czytelniczej przygody, a dla nas będzie to piękna podróż do czasów naszego dzieciństwa. Zdziwicie się, jak bardzo te wiersze spodobają się waszym dzieciom. Powstały niemal sto lat temu, a ciągle bawią i uczą tak samo.

Równie ciekawą propozycją mogą być wiersze autorstwa Urszuli Kozłowskiej. To kolejne wiersze naszego dzieciństwa, które naszym dzieciom zapadną w pamięć na bardzo długo. Zapewne znajdą się i dziś fani twórczości Marii Konopnickiej. To piękne wiersze, ale wydaje nam się, że dla współczesnych dzieci są zbyt ciężkie w odbiorze i nieco zbyt patetyczne. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, ale jeśli chodzi o klasyków, my zdecydowanie bardziej polecamy panów Brzechwę i Tuwima.

Dla nieco starszych dzieci cudowną przygodą będzie czytanie zbioru wierszyków oraz rymowanek z serii „Pan Pierdziołka”.

Wierszyki dla dzieci – czytaj z dużym zaangażowaniem

Dlaczego o tym wspominamy? Bo to bardzo ważne. Im bardziej się przyłożysz, tym bardziej Twoje dziecko pokocha czytanie. Czytając dziecku, wyzbądź się zahamowani. Pamiętaj o intonacji i dobrej artykulacji. Czytaj raz głośniej, raz ciszej. Nie wstydź się naśladować odgłosów zwierząt. Dzieci to kochają! Jeśli nie jesteście pewni czy wasza interpretacja danego utworu przypadnie dziecku do gustu – poćwiczcie wcześniej. Trochę wysiłku i dziecięcej radości, jaką w sobie odnajdziesz, sprawi, że Twoje dziecko będzie zachwycone.  Co równie ważne, pozwalaj dziecku na swobodę w trakcie czytania. Jeśli chce omówić z Tobą ilustrację obok czytanego tekstu – pozwól mu na to. Tłumacz mu słowa, których może nie rozumieć. Przykład? Nazwy zawodów lub funkcji (ten problem może pojawić się podczas lektury tak lubianych przez dzieci wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy). Przygotuj się też na to, że dzieci uwielbiają wracać, do książeczek, które już czytały. Czytanie „Kaczki dziwaczki” lub innego wierszyka dla dzieci po raz któryś z rzędu, to norma. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że wszytko to, o czym napisaliśmy w tym tekście, pomoże Twojemu dziecku w rozwoju i sprawi, że pokocha czytanie książek. I będzie „pożerać” książki jako osoba dorosła. A o to Ci chodzi, prawda?