Wierszyki dla dzieci – czytanie z dzieckiem i dla dziecka to same korzyści!

Jak wszyscy wiedzą, czytanie dzieciom niesie za sobą same korzyści. Już dwadzieścia minut czytania dziennie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój naszego dziecka. Nieważne, czy czytamy dzieciom bajeczki czy wiersze. Chodzi o samą czynność.

Wierszyki dla dzieci to ten rodzaj literatury, od którego śmiało możemy rozpocząć przygodę malucha z czytaniem. Są krótkie, melodyjne i łatwo wpadają w ucho. I nie ma tu znaczenia czy nasze dziecko ma kilka miesięcy, rok, czy trzy lata.

Wierszyki dla dzieci – bawią, uczą u rozwijają

Wierszyki dla dzieci, czytane regularnie, wpływają na lepszy rozwój mowy oraz rozwijają umiejętności językowe dziecka. Wierszyki dla najmłodszych są krótkie i łatwo je zapamiętać. Właśnie dlatego słuchając ich, dzieci ćwiczą pamięć. Ponadto uczą się rozpoznawać głoski i rozumieć to, co słyszą. Na późniejszym etapie rozwoju, zaczynają kojarzyć konkretne słowa i terminy i rozumieć ich znaczenie. Dzięki melodyjności wierszyki dla dzieci pomagają dzieciom rozwijać ich zdolność mowy. Ciekawe propozycje melodyjnych wierszyków dla dzieci znajdziesz na stronie poezja.org.

Wierszyki dla dzieci – sposób na wspólne spędzanie czasu

Wierszyki dla dzieci nie tylko uczą i bawią. To także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. W trakcie wspólnie spędzonego czasu, właśnie poświęconemu na czytanie książek, wytwarza się mocna więź między dziećmi i rodzicami.

Co ważne, stały punk dnia, jakim może być czytanie książek tuż przed snem, pozwoli naszemu dziecku na wyciszenie się i przygotowanie do snu. W trakcie wspólnego wieczornego czytania dziecko wycisza w sobie wszystkie te emocje, które towarzyszyły mu w ciągu dnia i może spokojnie zasnąć w trakcie bajki lub tuż po niej.

Wierszyki dla dzieci – jakie tytuły warto wybrać?

Na polskim rynku wydalniczym jest naprawdę bardzo wiele propozycji czytelniczych dla najmłodszych. Warto rozpocząć przygodę z czytaniem od wierszy naszego dzieciństwa. Wiersze autorstwa Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima to idealna propozycja do czytania z maluchem. Dla dziecka będzie to wspaniały początek czytelniczej przygody, a dla nas będzie to piękna podróż do czasów naszego dzieciństwa. Zdziwicie się, jak bardzo te wiersze spodobają się waszym dzieciom. Powstały niemal sto lat temu, a ciągle bawią i uczą tak samo.

Równie ciekawą propozycją mogą być wiersze autorstwa Urszuli Kozłowskiej. To kolejne wiersze naszego dzieciństwa, które naszym dzieciom zapadną w pamięć na bardzo długo. Zapewne znajdą się i dziś fani twórczości Marii Konopnickiej. To piękne wiersze, ale wydaje nam się, że dla współczesnych dzieci są zbyt ciężkie w odbiorze i nieco zbyt patetyczne. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, ale jeśli chodzi o klasyków, my zdecydowanie bardziej polecamy panów Brzechwę i Tuwima.

Dla nieco starszych dzieci cudowną przygodą będzie czytanie zbioru wierszyków oraz rymowanek z serii „Pan Pierdziołka”.

Wierszyki dla dzieci – czytaj z dużym zaangażowaniem

Dlaczego o tym wspominamy? Bo to bardzo ważne. Im bardziej się przyłożysz, tym bardziej Twoje dziecko pokocha czytanie. Czytając dziecku, wyzbądź się zahamowani. Pamiętaj o intonacji i dobrej artykulacji. Czytaj raz głośniej, raz ciszej. Nie wstydź się naśladować odgłosów zwierząt. Dzieci to kochają! Jeśli nie jesteście pewni czy wasza interpretacja danego utworu przypadnie dziecku do gustu – poćwiczcie wcześniej. Trochę wysiłku i dziecięcej radości, jaką w sobie odnajdziesz, sprawi, że Twoje dziecko będzie zachwycone.  Co równie ważne, pozwalaj dziecku na swobodę w trakcie czytania. Jeśli chce omówić z Tobą ilustrację obok czytanego tekstu – pozwól mu na to. Tłumacz mu słowa, których może nie rozumieć. Przykład? Nazwy zawodów lub funkcji (ten problem może pojawić się podczas lektury tak lubianych przez dzieci wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy). Przygotuj się też na to, że dzieci uwielbiają wracać, do książeczek, które już czytały. Czytanie „Kaczki dziwaczki” lub innego wierszyka dla dzieci po raz któryś z rzędu, to norma. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że wszytko to, o czym napisaliśmy w tym tekście, pomoże Twojemu dziecku w rozwoju i sprawi, że pokocha czytanie książek. I będzie „pożerać” książki jako osoba dorosła. A o to Ci chodzi, prawda?Brak komentarzy

Skomentuj