Czytanie dzieciom książek staje się coraz powszechniejsze i fakt ten nie powinien nikogo dziwić. Coraz więcej młodych rodziców docenia czar niezwykłych chwil spędzonych wraz z dzieckiem na wspólnej lekturze, a czynność ta w wielu rodzinach ma już swoje stałe i niezmienne miejsce w domowym planie dnia. Macie już swoje ulubione serie książek – takie, które z zachwytem czytacie dzieciom raz za razem? Których bohaterowie są Wam już tak bliscy jak najprawdziwsi przyjaciele? A może dopiero zaczynacie i poszukujecie pięknych, mądrych i fascynujących książek dla Waszych pociech? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście „tak!”, to przeczytajcie nasze zestawienie najlepszych wydawnictw dla młodych czytelników. Zapraszamy!

Dlaczego warto czytać dziecku?

Powodów, dla których warto czytać z dzieckiem, jest bardzo dużo. Dwa spośród nich wydają się mieć największe znaczenie. Po pierwsze – czytanie już od najmłodszych lat pozwala maluchowi rozwijać zdolności poznawcze, wspiera mowę i wzbudza naturalną ciekawość świata. Uczy rozpoznawać i wyrażać emocje. Odpowiedni dobór lektury umożliwia również rozwijanie pozytywnych postaw moralnych, pokazuje różnice między dobrem i złem, uczy samodzielnego myślenia i skupienia.

Drugą, nie mniej istotną kwestią, jest oczywiście budowanie więzi z rodzicami poprzez wspólne czytanie i przeżywanie wydarzeń rozgrywających się na kartach lektury. Towarzysząca czytaniu atmosfera fizycznej bliskości wycisza, uspokaja i buduje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność siebie. To niezwykle ważne z punktu widzenia ogólnego rozwoju młodego człowieka.

W jakim wieku należy zacząć czytać maluchowi?

Właściwie już od urodzenia. Oczywiście noworodek i niemowlę nie będą rozumiały słów i wydarzeń. Świetnie za to rozumieją uspokajający ton głosu i uczą się w niego wsłuchiwać. Specjaliści uważają, że rodzice powinni codziennie czytać razem z dzieckiem aż do ukończenia przez nie siedemnastego roku życia.

Wydawnictwa dziecięce, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając książki dla dzieci i młodzieży, warto brać pod uwagę kilka kwestii – nie tylko fabułę i sposób jej prezentacji, ale także jakość wydania oraz ilość i jakość ilustracji. Wiele zależy więc od wyboru wydawnictwa. Poznajcie więc te, które wyróżniają się na rynku wydawniczym – wśród oferowanych przez nie książek znajdziecie tytuły zagranicznych i polskich autorów, a także najciekawsze zapowiedzi tego roku.

Media Rodzina

To wydawnictwo zna prawdopodobnie każdy, jest jednym z najbardziej liczących się i cenionych na rynku. Oferuje książki dla dzieci w różnym wieku, młodzieży i dorosłych, a wśród nich poradniki, książki przygodowe, fantastykę, książeczki o zwierzętach dedykowane maluchom i wiele innych.

Na liście pozycji wydawnictwa dostępnych w stałej sprzedaży znajdują się uwielbiane przez dzieci serie „Kicia Kocia” i „Mądra Mysz” – ciekawe i intuicyjne bajki, które łączy to, że pokazują, w jaki sposób radzić sobie z codziennymi, trudnymi sytuacjami, emocjami i zachowaniami. Należy też wspomnieć, że książki te są wydane w sposób bardzo przyjazny dziecku – każda karta opatrzona jest dużą ilustracją, aby młody czytelnik mógł śledzić akcję na bieżąco.

W ofercie wydawnictwa znajdziecie także ciekawe zapowiedzi, nowości i bestsellery dla czytelników w każdym przedziale wiekowym.

Akapit Press

To kolejne wydawnictwo, które proponuje swoim czytelnikom książki z wielu różnych kategorii. Wśród najbardziej popularnych serii książek dla dzieci młodszych znajdziecie między innymi serię „Filiżankowy domek”. Zachwyca jakością wydania, z której słynie wydawnictwo https://www.akapit-press.pl/. Sympatyczna i zabawna seria książeczek z pięknymi obrazami przedstawiającymi śliczne, puszyste króliczki – na pewno przypadnie do gustu najmłodszym.

W ofercie wydawnictwa znajdziecie również serię, która podbiła serca nieco starszych dzieci – „Drakulcio ma kłopoty”. Autor wprowadza czytelnika w świat tajemnic i szalonych przygód opisanych zabawnym i błyskotliwym, lecz przystępnym językiem. Każda część wciąga już od pierwszej strony – to pozycje idealne do czytania w domu i w podróży. Warto również śledzić zapowiedzi wydawnictwa oraz nowości, które pojawiają się regularnie.

W ofercie Akapit Press znajdziecie książki, które uczą dzieci poruszania się w świecie, pomagają wpoić im właściwe postawy moralne i pobudzają ich ciekawość. Ale czytanie to także świetna rozrywka – i tej nie zabraknie Wam na pewno. Bardzo bogata oferta sprawia, że nie jest trudno wybrać tytuł dla dziecka o różnych zainteresowaniach, wieku i osobowości.

Nasza Księgarnia

Kolejne wydawnictwo, którego książki cieszą się wielką sympatią dzieci młodszych i starszych. Wymienić warto tak popularne serie jak choćby „Pucio” czy „Dusia i Psinek – Świnek” oraz uwielbiany przez młodzież „Dziennik Cwaniaczka”. Zaletą książek oferowanych przez to wydawnictwo jest zarówno ich bogata, różnorodna treść, jak i atrakcyjna oprawa graficzna, która niektóre z nich czyni prawdziwymi dziełami sztuki.

Świat Książki

Historia tego wydawnictwa rozpoczęła się w roku 1994 i trwa aż do dziś. Oferuje ono zarówno klasyczne, ponadczasowe książki dla czytelników w każdym wieku, jak i nowości wydawnicze oraz oczywiście zapowiedzi, na które warto zwrócić uwagę. Znajdziecie wśród nich pozycje wielokrotnie nagradzanych autorów oraz nazwiska nieco mniej znane, ale równie interesujące.

W ofercie Świata Książki znajdziecie tytuły na każdą okazję i dla każdego dziecka. Dzięki starannemu doborowi pouczających lektur możecie wypracować z dzieckiem zachowania, których oczekujecie, a także nauczyć je prawidłowych postaw rówieśniczych, zdrowego podejścia do mediów społecznościowych i ryzykownych zachowań czy wreszcie niepoddawania się presji otoczenia.

Tuli Mama Tuli Tata

To mało znane, ale bardzo obiecujące wydawnictwo, które proponuje książki zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Wśród tytułów, które warto kupić maluchom od trzeciego roku życia, znajduje się seria „Lama Lenka”, której autor zadbał szczególnie o to, aby wprowadzić swoich czytelników w trudny, choć fascynujący świat emocji.

I właśnie wokół emocji toczą się sprawy wydawnictwa Tuli Mama Tuli Tata – emocji dzieci i ich rodziców, bowiem w jego ofercie znajdziecie również ciekawe, inspirujące, wzmacniające i podnoszące na duchu książki dla mamy i taty. A to wszystko w wyjątkowo uroczej, stonowanej i gustownej oprawie graficznej. Na razie baza wydawnictwa nie jest szczególnie bogata, ale warto śledzić jego dokonania.

Zielona Sowa

Wydawnictwo Zielona Sowa obecne jest na polskim rynku od roku 1995 i w tym czasie zbudowało bardzo obszerną kolekcję książek, która każdego roku powiększa się o około 400 tytułów. Znajdziecie wśród nich książki dla młodszych i starszych dzieci oraz dla bardziej wymagających czytelników o już sprecyzowanych gustach – nastolatków.

Wśród zapowiedzi Zielonej Sowy znajdziecie między innymi wierszyki, rysowanki – naklejanki, zagadki i łamigłówki. Każda książka jest świadectwem pasji i fascynacji literaturą, jest starannie i atrakcyjnie wydana. To z pewnością jedno z tych wydawnictw, które pracuje z poczuciem misji.

Bajkopis

Na końcu warto wspomnieć o wydawnictwie Bajkopis. Jej oferta jest wyjątkowa, bowiem zawiera mało jeszcze znane na naszym rynku książki modułowe. Każda ze stron ma formę oddzielnej tabliczki z cienkiego kartonu i przedstawia jakąś scenkę, postać czy wydarzenie. To daje szerokie możliwości kreowania przez dziecko własnych opowieści, a nie podążania za gotową historią. Tak skonstruowana książka nie tylko pobudza wyobraźnię, ale też pomysłowość, zachęca do niestandardowego myślenia i stanowi świetną okazję do szalonej zabawy.

Siedmioróg

Na rynku wydawnictwo to obecne jest od roku 1990. Jego specjalnością są książki dla dzieci i nastolatków. Znajdziecie wśród nich również bogatą kolekcję lektur szkolnych, audiobooki, e-booki oraz książki na każdą okazję i każdy gust – encyklopedie, komiksy, książki popularnonaukowe, kolorowanki i wiele, wiele innych.

Podsumowanie

Jak więc widzicie, polski rynek wydawniczy radzi sobie bardzo dobrze – nie brak na nim dużych wydawnictw znanych od wielu lat, ale również dla tych niszowych, mniejszych, znalazło się na nim miejsce. Rodzice są świadomi zalet czytania i jego pozytywnego wpływu na rozwój i emocje dziecka. Teraz już znacie wydawnictwa, których książki mogą Wam i Waszym pociechom przynieść niezapomniane, wspólne chwile radości.