Otulacz dla niemowlaka jest bardzo przydatnym elementem wyprawki, który może być używany już od pierwszego dnia życia. Dzięki zamkniętej konstrukcji pozwala noworodkowi czuć się komfortowo i bezpiecznie, przypominając czasy w łonie mamy. Dzięki spokojnemu snu, jaki zapewnia otulacz, maluch może prawidłowo się rozwijać i rosnąć.

Otulacz ułatwia też rodzicom funkcjonowanie za dnia i zapewnia dłuższy sen w nocy. Dzieci, które nie mają otulacza, często wymagają noszenia i lubią spać na rękach u mamy, a odłożone do łóżeczka natychmiast się wybudzają i wymagają ponownego wzięcia w objęcia. W otulaczu dziecko powinno spać samodzielnie za dnia i w nocy (oczywiście rodzic musi przekazać maleństwu odpowiednią dawkę miłości i czułości – żadne akcesoria i gadżety nie są w stanie tego zastąpić).

Jak wybrać odpowiedni otulacz?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup otulacza i bardzo sobie cenią ich funkcjonalność. Wiele producentów proponuje otulacze, w których rączki maluszka są ciasno przytwierdzone do klatki piersiowej. Nie ma nic złego w tym produkcie, jednak lepszym wyborem będzie taki, który pozwoli zachować niemowlęciu swoją naturalną pozycję podczas snu. Gdy dziecko podczas snu czuje się dobrze i bezpiecznie, rączki z reguły uniesione są ku górze. Są na rynku dostępne otulacze, które pozwalają na zachowanie tej pozycji. Daje to maluchowi możliwość samouspokojenia się, czyli dotknięcia twarzy i ssania kciuka, pomimo, że rączki są nadal całkowicie zabudowane.

Wybór rozmiaru otulacza

Istnieje ogólna tabela mówiąca o tym, ile waży i mierzy dziecko w określonym wieku. Są do jednak dane statystyczne i wcale nie muszą sprawdzać się w każdym przypadku. Niektóre dzieci z natury są większe i szybciej przybierają na wadze. W innym przypadku dziecko urodzone przed terminem będzie tonęło w rozmiarze 56. Wniosek z tego płynie taki, że nie można się sugerować wiekiem na metce – oznaczenie „0-3 miesięcy” wcale nie gwarantuje, że otulacz będzie pasował na każde niemowlę w tym przedziale wiekowym. Należy więc sprawdzić do jakiej wagi lub wzrostu dziecka przystosowany jest dany produkt.

Wybór rozmiaru otulacza jest bardzo ważny, ponieważ musi on przylegać do ciała, ale nie może być zbyt ciasny, ponieważ dziecko nie będzie się czuło komfortowo i z pewnością da o tym zanosząc się płaczem. Z kolei zbyt duży i luźny otulacz straci swoją funkcjonalność. Jeśli rodzic ma wątpliwość do tego, na jaki rozmiar się zdecydować, dobrze będzie jak odezwie się do producenta i poprosi o poradę.

Materiał otulacza

Ze względu na to, że otulacz przylega do ciała noworodka, należy upewnić się, że jest on wykonany z delikatnych, antyalergicznych i bezpiecznych materiałów, dostosowanych do tak małych dzieci. Warto jest sprawdzić, czy dany produkt posiada certyfikat od wiarygodnej instytucji, zatwierdzającej bezpieczne dla dzieci produkty.

Otulacz, ze względu na to, że przylega bezpośrednio do skóry dziecka, przed użyciem należy wyprać według wskazań na metce, używając odpowiedniego proszku, przeznaczonego dla małych dzieci. Otulacz z reguły używany jest do około drugiego-trzeciego miesiąca życia, czyli do momentu, kiedy dziecko zaczyna robić się bardziej ruchliwe i próbuje się przekręcać na boki – wtedy należy zrezygnować z otulacza, aby nie ograniczać możliwości rozwoju motorycznego dziecka.

W związku z tym raczej nie ma konieczności zaopatrzenia się w cieplejsze i lżejsze wersje, ale należy zwrócić uwagę na jego przepuszczalność termiczną i dopasować do pory roku, w której będzie używany. Aby sen dziecka był spokojny i niezakłócany, należy zadbać aby latem się nie pociło i nie przegrzało, a zimą nie zmarzło.

Czy warto kupić otulacz?

Otulacz, oprócz komfortu podczas snu noworodka zapewnia mu również bezpieczeństwo. Dzięki temu produktowi, jeżeli zostanie odpowiednio dobrany, niemowlęciu będzie ciepło w nocy, ale nie występuje ryzyko, że niechcący nakryje się kocykiem lub przeciwnie – zrzuci go z siebie i zmarznie. Do pierwszego roku życia, ze względów bezpieczeństwa, w łóżeczku dziecka nie powinny znajdować się żadne przytulanki, ochraniacze na łóżeczka ani dodatkowe poduszki, kocyki czy kołderki. Są to elementy zbędne w tym wieku, a zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Jeśli niemowlę jest ubrane w odpowiedni otulacz, rodzic może być spokojny o jego wygodę i bezpieczeństwo, a co za tym idzie – sen dziecka jest rzadziej przerywany, dzięki czemu i mama może odpocząć lub nadgonić prace domowe. Dodatkowo, dzięki zapewnieniu maluchowi snu o odpowiedniej jakości, będzie on prawidłowo się rozwijał i rósł, co jest jego głównym zadaniem w pierwszych etapach życia. Dobry otulacz dla niemowlaka znajdziesz tutaj.