Żywiołowość dzieci sprawia, że bardzo trudno jest im wysiedzieć w jednym miejscu – szczególnie gdy chodzi o naukę. Przyswajanie nowej wiedzy z książek może okazać się duży problemem, ponieważ najmłodsi nie potrafią skoncentrować się przez dłuższy czas na jednym zadaniu i szybko się nudzą. Wartą uwagi alternatywą mogą być gry planszowe. W czym dokładnie mogą pomóc? O tym poniżej. Zapraszamy do lektury!

Gry planszowe — zabawa, nauka i wspólnie spędzony czas

Postęp cywilizacyjny i wszechobecne laptopy, tablety czy smartfony sprawiają, że dzieci od małego mają dostęp do Internetu. Skutecznie odciąga je to od innych typów rozrywek oraz spędzania czasu z rówieśnikami. Świetnym sposobem na odejście od ekranu komputera bądź telefonu będą gry planszowe dla dzieci.

Różnorodne planszówki to rozwiązanie, po które warto sięgnąć. Dlaczego? Po pierwsze, jest to metoda na naukę poprzez zabawę. Wśród oferowanych gier planszowych dla dzieci znajdziesz bowiem zarówno te ćwiczące pamięć, jak i pozwalające przyswoić nowe nazwy zwierząt, znaki drogowe czy liczby. Po drugie, odciągniesz w ten sposób swoje dziecko od telewizora i spędzisz z nim efektywnie czas, zacieśniając tym samym rodzinne więzi.

Planszówki: sposób na rozwój logicznego myślenia

Gry planszowe dla dzieci pozwalają na przyswajanie wielu nowych umiejętności. Wymagają one bowiem od dziecka zaangażowania się w rozgrywaną partię, aktywując jego mózg na wielu poziomach. Tym samym pomagają m.in. w rozwoju logicznego myślenia.

Jak dokładnie wpływają na dzieci? Najmłodsi analizują rozgrywki, obmyślając dla siebie najlepsze drogi do wygranej. Odbywa się to poprzez syntezę pozyskanych informacji i ich dokładną analizę, co pozwala na znalezienie najdogodniejszego rozwiązania. Na przykład, którą miejscowość w Monopoly kupić, aby przynosiła dochody? Jak ustawić domino, żeby konstrukcja osiągnęła oczekiwane wymiary? Gdzie znajdowała się dana karta z pary w grze Memory?

Tego typu wysiłek psychiczny umożliwia poznanie wielu schematów działania, które pozwolą w późniejszym życiu osiągać wiele stawianych sobie celów. Uczą również konsekwencji, jakie niosą za sobą poszczególne decyzje. Warto więc zadbać o ich prawidłowy rozwój już we wczesnym etapie dzieciństwa.

Nauka radzenia sobie z emocjami poprzez grę

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ma problem z panowaniem nad własnymi emocjami. Reagowanie płaczem na porażkę czy niechęć do ponownych prób wykonania czegoś to prawdopodobnie najpopularniejsze, z jakimi muszą mierzyć się zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Można tego uniknąć — wystarczy już w pierwszych latach życia wprowadzić gry planszowe.

Jak planszówki wpływają na emocje najmłodszych? Niepowodzenia bardzo często powodują płacz, kłótnie, a nawet silną złość, którą próbują wyładować na pozostałych uczestnikach gry czy nawet otaczających je przedmiotach. Gry planszowe wykorzystywane już wśród najmłodszych pozwalają na poznanie nowych emocji, które kontrolowane przez rodziców nie urosną do rangi niepokonanych. W ten sposób najmłodsi poznają zarówno smak zwycięstwa, jak i porażki, oraz będą się potrafili w nich odpowiednio odnaleźć.

Co jeszcze dają gry planszowe dla dzieci? Rozgrywając coraz to nowe partie, uczą się one zdrowego współzawodnictwa, często również pracy w grupie, które pozwala osiągnąć zamierzony cel. Jest to także nauka postępowania według z góry określonych zasad, co umożliwi późniejsze odnalezienie się w szkolnym świecie, jak również buduje moralność dziecka. Pamiętaj, że poszczególne planszówki mogą mieć także znaczenie terapeutyczne. Wybierz najodpowiedniejsze dla swojej pociechy i ciesz się jej prawidłowym rozwojem.