Świetna zabawa na ćwiczenie spostrzegawczości wśród maluchów. Osoba prowadząca przygotowuje 4-5 rekwizytów np.: misia, samochód, piłeczkę, lalkę, oraz dużą „czarodziejską” chustę. Wszyscy uczestnicy siadają w kręgu a moderator prezentuje dzieciom rekwizyty.

Dobrze by było, aby dzieci same nazwały pokazywany przedmiot np. „Zobaczcie dzieci, jakie przygotowałam dla was zabawki, co to jest?”.

Wszystkie przedmioty prowadzący kładzie po kolei przed sobą, teraz należy je przykryć chustą i poprosić dzieci, aby wyciągnęły ręce i pomogły w czarowaniu np. słowami: „czary mary, pokus pokus, bim bala bim”. Oczywiście osoba prowadząca zgrabnie ściąga chustkę wraz z jednym przedmiotem w niej ukrytym. Teraz zadajemy dzieciom pytanie o to, jaki przedmiot zniknął? Gdy dzieci odgadną, prowadzący musi wytrząsnąć ten przedmiot z „czarodziejskiej chusty” słowami: „Zobaczmy czy lalka skryła się w naszej czarodziejskiej chuście.”

Pamiętajmy, że podczas tej zabawy ważne jest wprowadzenie nastroju pełnego tajemnicy, dzieci w tym wieku nie orientują się jeszcze, że jest to prosta sztuczka i uwielbiają czarować. Przedmiotów nie należy wprowadzać zbyt wiele, bo większej ilości mogą nie zapamiętać. Zabawę powtarzamy 3-4 razy.

Znasz zabawę Ence pence w której ręce? Jeśli nie to zapraszamy:

Ence pence w której ręce?