Zabawa utrwalająca dodawanie, odejmowanie oraz rozpisywanie równań, do której wykorzystamy prostą planszę, pionki oraz kostkę do gry. Do zabawy potrzebne są minimum 2 osoby, dzięki temu wprowadzimy element współzawodnictwa, który powoduje, iż proste ćwiczenie staje się bardziej interesujące. Może nie wszyscy pamiętają, ale dodawanie lub też sumowanie rozpisujemy, jako: składnik + składnik = suma (czyli 2+3=5) . Natomiast odejmowanie to: odjemna – odjemnik=różnica (czyli 5-3=2). Aby utrwalić rozpisywanie równań oraz nazewnictwo, proponuję przygotowanie poza planszą do gry (rys. 1) kartki i długopisu.

Pionek ustawiamy na polu startu i prosimy malucha o wykonanie rzutu kostką i przesunięcie pionka na planszy o wrzuconą liczbę oczek np. 5, w następnej kolejce dziecko do liczby wyrzuconych oczek dodaje tyle ile wskazał kolejny rzut kostką np. 3, Tym samym może rozpisać na kartce pierwsze równanie 5+3=8 i przesuwa pionek na pole nr 8. W kolejnej kolejce maluch rzuca przykładową liczbę 2 i rozpisuje kolejne równanie 8+2= 10 przesuwając pionek na pole nr 10 itd.

Gdy dojdziemy do ostatniego pola nr 40 wykonujemy ruchy wstecz wprowadzając odejmowanie, czyli stojąc na polu 40 wyrzucamy 5 i cofamy się na pole 35 rozpisując równanie 40-5=35. Jeśli w następnej kolejce maluch rzuci 3 rozpisuje równanie 35-3=32 stawiając pionek na polu 32.

Z każdym razem po rzucie kostką dziecko najpierw rozpisuje równanie a potem przesuwa pionek. Zabawa jest banalnie prosta i idealna dla dzieci, które zaczynają naukę dodawania. Dzięki niej można w atrakcyjny sposób maluchowi uświadomić sam przebieg procesu. O ile pojęcie dodawania zazwyczaj nie sprawia problemu to gorzej jest z odejmowaniem. Do dziś pamiętam równanie rozpisane przez moją nauczycielkę: było-odcięło=zostało 🙂

 

Zapraszam również do łamigłówek matematycznych:

Łamigłówki matematyczne dla dzieci cz. 2