O sprawność manualną dzieci musimy dbać już od najmłodszych lat, najczęściej jednak rodzice nie są tego świadomi. Dzieci o słabej sprawności manualnej mają problemy z prawidłowym trzymaniem sztućców, kredek, długopisu i tym samym w przyszłości z ładnym pisaniem. Poniżej przedstawiam kilka prostych zabaw, które pozwolą na ćwiczenie sprawności manualnej maluchów.

Na rozgrzewkę zacznijmy od prostej rymowanki, w której dziecko naśladuje nasze ruchy. Pamiętajmy, że zabawy naśladowcze wywołują najwięcej radości w tej grupie wiekowej. Prosimy malucha o wyciągnięcie jednej ręki przed siebie. Drugą rączką maluch wykonuje ruchy zgodnie z słowami wierszyka:

Głaszcze rączka: gładź, gładź, gładź

Szczypie rączka: aj, aj, aj,

I łaskocze: gili, gili, gili

Stuka rączka: stuk, stuk, stuk (pukamy o podłogę, zgiętym paluszkiem)

Szura rączka: szuru, szuru, szuru (pocieramy jedną dłonią o drugą)

Drapie rączka: drap, drap, drap (drapiemy otwartą dłoń drugą ręką)

Tańczy rączka: tańcz, tańcz tańcz

Polecam również zabawy opisane w artykule „Paluszkowe wierszyki”.

Kolejna bardzo prosta zabawa jest związana z nawlekaniem elementów na nitkę. Ponieważ mamy do czynienia z dzieckiem 3 letnim, nie będzie potrafiło nawlekać koralików na żyłkę. Dlatego proponuję pocięcie kolorowego papieru na paski (o szer. 1-1,5 cm i długości 5-6 cm), których krótsze boki sklejamy tworząc kółka. Wystarczy dziecku wręczyć grubą nitkę (może być sznurówka) i poprosić, aby zrobiło mamie korale.

a2

Do ćwiczeń manualnych, możemy również wykorzystać plastelinę i proponując dziecku zabawę w gotowanie makaronu. Dajemy maluchowi plastelinę, którą musi rozwałkować otwartą dłonią na cieniutkie paseczki oraz palcem wskazującym na małe kuleczki. Różnokolorowe wałeczki układamy spiralnie, ozdabiając je dodatkowo kuleczkami i potrawa jest gotowa. Pamiętajmy, że trzylatek na początku będzie miał spory problem z wałkowaniem oraz równym ułożeniem spiralki (trenowałyśmy to bardzo długo a i tak nie obędzie się bez mojej pomocy). Dla pocieszenia mogę powiedzieć, że kiedy odchodzę od stołu i pozwalam na samodzielne ugotowanie dowolnej potrawy, wygląda ona najczęściej nieciekawie.

a3