Bardzo prosta zabawa matematyczna dla małych dzieci w wieku 5-7 lat z wykorzystaniem kostki do gry. Zabawa może mieć kilka wariantów w zależności od pomysłowości osoby prowadzącej.  Każde dziecko dostaje kostkę do gry i planszę a następnie rzuca kostką otaczając zbiorem liczbę oczek która wypadła na kostce. Dzięki tej zabawie maluch uczy się odwzorowania liczby z kostki na kartkę, pogłębia umiejętność liczenia, uczy się pojęcia zbioru i ćwiczy motorykę otaczając oczka linią. Ponieważ maluchy mają mniejszą umiejętność skupiania się na zadaniach niż większe dzieci przygotowałam w pliku do pobrania kilka plansz z większą i mniejszą liczbą oczek.

POBIERZ PLANSZĘ >>>

Propozycje zabaw:

WARIANT 1

Dzieci rzucają kostką i tworzą zbiór oczek na planszy zgodnie z wyrzuconą liczbą, zabawa trwa do zapełnienia kartki. W tej wersji zabawy chodzi o to aby zostało jak najmniej oczek które są poza zbiorem.

WARIANT 2

Przy jednej planszy pracuje dwójka maluchów, rzucają kostką na zmianę. Jedno dziecko zaczyna zakreślać zbiory od góry a drugie od dołu, każde musi mieć flamaster w innym kolorze. po wykonaniu np. 15 naprzemiennych rzutów sprawdzają kto ma większą liczbę oczek w zbiorach co można zamienić w działania matematyczne układając równania np 4 oczka + 2 oczek + 6 oczko + 5 oczek = 17 itd.

WARIANT 3

Dzieci rzucają dwoma kostkami do gry równocześnie, dodają liczbę oczek (maksymalnie może to być 12 oczek czyli 6+6) i zaznaczają zbiór na planszy układając równanie matematyczne. Przykładowo jeśli na jednej kostce wypadło 5 oczek a na drugiej 4 oczka zaznaczamy na planszy zbiór 9 oczek i piszemy równanie 5 + 4 = 9

 

Zapraszamy również do innych zabaw matematycznych.

Wierszyk z liczbami – nauka liczenia

Jeśli przeczytałeś ten wpis z zainteresowaniem możesz zostawić komentarz oraz:

  • Jeśli wykorzystałeś ten pomysł, prześlij mi zdjęcie z chęcią je opublikuję.
  • Polub mój profil na Facebooku, znajdziesz tam wiele innych inspiracji.
  • Zajrzyj na Instagrama lub Pinteresta tam również mnie znajdziesz.
  • Jeśli to co piszę ci się podoba – podaj dalej ale pamiętaj o podaniu źródła.
  • Napisz do mnie jeśli masz inną propozycję na kontakt@zabawydladzieci.com.pl