Na rynku znajdziemy zegary o różnych kształtach, kolorach, wzorach oraz motywach. Poza tym, że są to przedmioty bardzo praktyczne, mogą też pełnić w naszym domu funkcję dekoracyjną. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto kupić zegar dla naszego dziecka.

Edukacyjne funkcje zegarów dla dzieci 

Zegar ma kilka przydatnych funkcji, które są szczególnie cenne właśnie dla naszych pociech.

Za pomocą czasomierza możemy nie tylko nauczyć dziecko rozumienia czasu oraz odczytywania godzin, ale i stopniowo wprowadzać pewnego rodzaju codzienną rutynę. Dzięki temu latorośl stanie się bardziej samodzielna, bo nie będzie musiała co chwilę pytać o godzinę, aby się dowiedzieć, ile zostało mu czasu np. do końca zabawy.

Dzieciaki, które potrafią posługiwać się zegarkiem, są też lepsze w planowaniu zajęć, organizowaniu czasu oraz zaczynają się uczyć konsekwencji w działaniu. Dla przykładu – jeśli spędzą zbyt dużo czasu przed telewizorem czy komputerem, nie pójdą się spotkać z kolegą na podwórku. Dzięki znajomości obsługi zegara będą miały świadomość, że to nie nasza zła wola czy złośliwość, ale wynik ich kiepskiego zarządzania cyklem dnia.

Idealny wybór dla zwierzolubów

Znajomość działania zegara pomaga też w rozwoju umiejętności matematycznych. Dziecko zaczyna rozumieć zależności pomiędzy czasem a zmianami w otoczeniu, ucząc się jednocześnie takich działań jak odejmowanie oraz dodawanie. Takie umiejętności będzie później mogło wykorzystać również w przedszkolu czy w szkole.

Zegary dla dzieci – atrakcyjna dekoracja wnętrz

Poza wyżej wymienionymi pożytecznymi funkcjami, zegary do pokoju dziecięcego mogą się również stać ciekawym elementem wystroju. Wystarczy wybrać odpowiedni model pasujący do wnętrza pomieszczenia lub znaleźć taki, który będzie odpowiadał dziecięcym zainteresowaniom. Firmy produkujące zegary dziecięce regularnie poszerzają swoją ofertę, czego przykładem jest Plexido. Jest więc w czym wybierać.

Tarcza zegara nawiązuje do popularnej gry „Minecraft”

Przeglądając propozycje różnych sklepów, możemy trafić na następujące opcje tematyczne:

 • bajki („Myszka Mickey”, „Świnka Peppa”, „My little Pony”, „Auta” itd.);
 • sport  (różne wzory piłek (koszykówka, ręczna, nożna), podobizna gracza drużyny, której dziecko kibicuje itd.);
 • zwierzęta (ilustracje lub zdjęcia słoni, chomików, chomików, małp, żyraf, delfinów itd.);
 • gry („Ninjago”, „Pokemon”, „League of Legends”);
 • pojazdy (samochody wyścigowe, statki kosmiczne, traktory, rakiety, helikoptery);
 • filmy („Paddington”, „Harry Potter”, „Hobbit”);
 • muzyczne (podobizny piosenkarzy i piosenkarek, wzory nutek itd.);
 • zegary w różnych kształtach (dinozaur z ogonem, krówka, miś);
 • zegary z imieniem dziecka i dodatkową grafiką;
 • zegary wolnostojące (można je postawić na półce, biurku lub przy łóżku, mogą mieć dodatkową funkcję budzika);
 • zegary personalizowane (można na nich umieścić zdjęcie dziecka, jego ukochanego psa lub fotografię z najlepszym przyjacielem).
 • Zegar z podobizną wyjątkowej sowy Hedwigi z serii filmów o Harrym Potterze

Przeglądając zegary do pokoju dziecka wybierajmy takie, które są nie tylko ładne czy zgodne z zainteresowaniami naszej pociechy. Zwracajmy uwagę na jakość materiału, cichy mechanizm zegarowy, odpowiednią wielkość tarczy, cyfr oraz samych wskazówek, a także na ich widoczność. To ułatwi dziecku bezproblemowe odczytywanie godzin.

Zegar z rakietą spodoba się fanom i fankom kosmosu

Jak widzisz, zakup zegara dla dziecka to dobra inwestycja, która może zaowocować w przyszłości. Nasza pociecha zyska nie tylko ładną dekorację, ale i świetne narzędzie edukacyjne, które pozwoli mu stać się bardziej samodzielne.

Artykuł zewnętrzny