Na Grunwald! Wspaniała gra rodzinna, która przenosi graczy w czasy przygotowań do wojny z Zakonem Krzyżackim. Gracze będą musieli stawić czoła przygranicznym potyczkom, werbować najsłynniejszych polskich rycerzy na bitwę, a także zgromadzić odpowiednie zapasy żywności.

Bardzo ładnie wyglądająca plansza przedstawia mapę, na której widać tereny Zakonu oraz Królestwa Polskiego. Na planszy w różne miejsca można wysyłać swoich pomocników, którzy werbują rycerzy, pomagają w przygranicznych potyczkach, zdobywają żywność dla wojska oraz dukaty przydatne do rekrutacji wojsk najemnych.

W każdej turze gracze będą musieli zadecydować na czym im najbardziej zależy, o co chcą rywalizować, a gdzie warto odpuścić. Każdy stara się jak najbardziej, by wykazać się przed królem jako ten, który najbardziej przyczynił się do zwycięstwa. Nadaje to grze elementów strategicznych, sprawia, że trzeba planować swoje ruchy, sprawia też, że gra jest ciekawa nawet dla rodziców grających z dziećmi.

W trakcie gry odsłaniane są kolejno karty różnych historyczne wydarzenia, które miały miejsce przed sławną bitwą. Wydarzenia te wpływają na graczy – czasem pomagając, a czasem przeszkadzając im osiągnąć swoje cele. W każdej grze część wydarzeń zostaje w pudełku, dzięki temu każda gra jest trochę inna od poprzednich. Wydarzenia te łagodzą przebieg gry, pozwalają dzieciom wygrać z rodzicami, nadają grze różnorodności, a także uczą historii.

PLUSY

+ Gra przybliża historię wojny z Zakonem Krzyżackim.

+ Uczy strategicznego myślenia, planowania swoich tur.

+ Gra jest ciekawa również dla dorosłych.

+ Wydarzenia historyczne zmieniają przebieg gry, dzięki czemu każda rozgrywka jest inna.

MINUSY

– Gra ma sporo zasad, trzeba być przygotowanym, że pierwsza gra może zająć więcej czasu. Na szczęście są one bardzo intuicyjne i po kilku rundach każdy rozumie o co chodzi.

– Gra wymaga dużej przestrzeni, najlepiej mieć duży stół.

Podsumowując: Na Grunwald! To gra, która uczy historii, ale jest też przy tym ciekawą rozrywką, która z pewnością się szybko nie znudzi. Jest to gra rodzinna, ale posiada elementy gry strategicznej

 

Opis gry przygotowany przez www.ZamorskieKolonie.pl