Tabliczka mnożenia cz. 2

W miarę możliwości na początku edukacji, należy obrazować dzieciom równania matematyczne w sposób namacalny.

Jeśli dodajemy to zaczynamy od kredek, klocków lub innych przedmiotów. Ważne jednak jest, aby za każdym razem zapisać to na kształt równania czyli 2+2=4. Jak namacalnie zobrazować dzieciom tabliczkę mnożenia? Jest na to bardzo prosty sposób, który świetnie się sprawdza w mnożeniu przez 2, 3 i 4. Potrzebna nam będzie do tego tekturka z czterema bokami oraz zwykłe klamerki. Za każdym razem dziecko powinno otrzymać napisane na kartce działanie, które musi wykonać np 2 x 2 =?. Pierwsza cyfra oznacza liczbę boków, druga cyfra liczbę klamerek, jakie do boku należy przypiąć.

 

2

Gdy maluch przypnie klamerki poprawnie, prosimy go na, aby podał wynik działania i odnalazł je na osobno przygotowanych kartkach:

3

Potem ćwiczymy z dzieckiem w podobny sposób kolejne równania:

4

Ważne jest abyśmy na początku ustalili jednolite zasady czyli która cyfra oznacza liczbę boków a która liczbę klamerek, potem gdy dziecko zacznie swobodnie się w tym poruszać można wprowadzić większą  dowolność.

5

Jest to świetna zabawa, którą powinno się wykorzystać na początku nauki tabliczki mnożenia, aby uzmysłowić dziecku na czym polega samo działanie, przy okazji ułatwia naukę mnożenia przez 2 3 i 4.

Gdy maluch opanuje zabawy klamerkami możemy mu zaproponować zabawę z żabką.2 komentarze

  • Basia pisze:

    Bardzo fajne pomysły:-))) Mam córkę 6 letnią,i widzę ,że ma bystrą główkę. I juz umie czytać.Ale to nie było nic na siłę,tylko poprzez zabawę. Tak teraz pomyslałam o matematyce,bo mnie było ciężko w szkole z powodu np.mnożenia :-/. I już sie zaczynam martwić,żeby tylko córka nie miała tych problemów . ALe baaardzo dziękuję za te ćwiczenia.Na pewno je wykorzystamy:-)) Pozdrawiam i proszę o więcej pomysłów .

  • Joanna pisze:

    Super pomysł, wszukałam na wielu stronach – i dzięki tej stronie moja 7 letnia córka skumała mnożenie w 10 minut – bez problemu , krzyków itd. Wielkie Dzięki – Bardzo Polecam !!!
Skomentuj