Dziś chciałam zaproponować kolejną zabawę z cyklu „Jak nauczyć dziecko tabliczkę mnożenia”, którą pamiętam jeszcze z dzieciństwa.

Jest to zabawa w żabkę do której wykorzystamy osie liczbowe. Zaczynamy od wprowadzenia w temat, opowiadając historię o żabce, która dostała zadanie: przeskoczyć na osi co drugą liczbę, aż do cyfry 8. Najpierw prosimy dzieci aby na osi liczbowej zaznaczyły na czerwono, trasę którą pokonała żabka. Kolejnym krokiem jest opisanie trasy żabki za pomocą równania, zaczynamy jednak od dodawania. Powstaje wówczas proste równanie 2+2+2+2=8. Na końcu prosimy dziecko aby odpowiedziało na pytanie po ilu skokach żabka dotarła do celu, zapisując je równaniem 4×2=8.

 

 

 

 

Głównym celem tej zabawy jest wprowadzenie w tematykę mnożenia, uświadamiamy dzieciom że mnożenie jest wielokrotnością dodawania ciągu tych samych cyfr. Nasza bohaterka żabka, może skakać nie tylko co 2 cyfry ale również, co 3, 4, 5 i więcej.

 

 

 

 

Przykładowa karta pracy do powyższego ćwiczenia:

 

Pobierz karty pracy do ćwiczeń z żabką >>>

Jeśli jesteście zainteresowani karatami pracy z podobnymi ćwiczeniami w innych wariantach, są dostępne w opcji płatnej jako pdf do druku (33 strony A4) w cenie 7 zł za komplet. Zainteresowanych proszę o maila na kontakt@zabawydladzieci.com.pl lub o skorzystanie z poniższego koszyka.

Sprawdź również inne ćwiczenia z tabliczką mnożenia:

Tabliczka mnożenia cz. 2