Kilka łamigłówek matematycznych dla dzieci. Dwie pierwsze oparte na tym samym schemacie, czyli uzupełnij puste pola w kwadracie tak, aby otrzymać wynik. Zabawa ta może być świetnym przerywnikiem podczas zajęć, lub zadaniem domowym dla małego matematyka. Proponuję zacząć od łatwiejszej, aby potem wprowadzać trudniejsze warianty. Duży kwadrat dzielimy na 9 mniejszych kwadratów jak na poniższym rysunku, W puste pola należy wpisać cyfry od 0 do 8, tak, aby suma cyfr pionowo, poziomo i po przekątnej wynosiła 12 (oczywiście poniżej podaję gotowe rozwiązanie).

lam2

W kolejnej zabawie dzielimy kwadrat na 24 pola zgodnie z poniższym rysunkiem. W puste pola należy wpisać cyfry od 0 do 15 tak, aby suma cyfr pionowo, poziomo i po przekątnej wynosiła 30. Aby ułatwić dziecku zadanie w niektórych polach możemy pozostawić cyfry.

lam3

Wariantów powyższej zabawy można stworzyć o wiele więcej, na początku sprawiają dziecku trudność. Ale gdy maluch zorientuje się w zasadach będzie je rozwiązywał z prawdziwą przyjemnością.

Dla odmiany kolejna łamigłówka, do której wykorzystamy kwadrat składający się z 25 pól. Należy w nim narysować linię łamaną, która będzie przechodzić przez wszystkie pola, 7 razy zmieniając kierunek. Musi się, więc składać z 8 prostych odcinków, połączonych ze sobą. Tylko jeden raz linie mogą się ze sobą skrzyżować i mogą przez pola przechodzić dwa razy.

lam4

życzę miłej zabawy 🙂

Łamigłówki matematyczne dla pierwszoklasisty

Jeśli spodobał Ci się ten wpis możesz zostawić komentarz oraz:

  • Wykorzystałeś ten pomysł, prześlij mi zdjęcie z chęcią je opublikuję.
  • Polub mój profil na Facebooku, znajdziesz tam wiele innych inspiracji.
  • Zajrzyj na Instagrama lub Pinteresta tam również mnie znajdziesz.
  • Jeśli to co piszę ci się podoba – podaj dalej ale pamiętaj o podaniu źródła.
  • Napisz do mnie jeśli masz inną propozycję na kontakt@zabawydladzieci.com.pl