Bingo

Chciałam zaproponować grę, która jest nie tylko świetną zabawą rodzinną, ale również cenną pomocą naukową. Uczy dopasowania zbiorów z taką samą liczbą elementów, utrwala znajomość cyferek od 1 do 6 oraz ilustruje pojęcie losowości. Najważniejsze jednak jest to, że można ją wykonać własnoręcznie, co z pewnością dostarczy sporo radości i satysfakcji najmłodszym uczestnikom.

Do jej wykonania potrzebne są nam tekturki, które dzielimy na 6 kwadratowych pól, a następnie naklejamy na nie kolorowe kwadraciki, numerując je kropkami od 1 do 6. Oprócz tego do każdej tekturki przygotowujemy dokładnie 6 takich samych kwadratów luzem. Muszą być w tych samych kolorach, co na tekturce i z taką samą liczbą oczek. W ten sposób tworzymy pary.

Takich zestawów przygotowujemy tyle ilu mamy uczestników gry, każdy zestaw musi być w innej kolorystyce, jeśli nie mamy tyle kolorów w wycinankach możemy różnicować zestawy kolorem oczek (białe, czerwone, czarne).

Gdy wszyscy uczestnicy mają swoje zestawy, zbieramy wszystkie kwadraciki i wrzucamy je do woreczka. Każdy uczestnik zabawy po kolei wybiera z woreczka kwadracik, jeśli jest on taki sam jak na jego tekturce, zakrywa go nim. Jeśli nie wrzuca go do woreczka. Gracz, który pierwszy zakryje wszystkie pola na tekturce wygrywa wznosząc okrzyk bingo!

(zabawa opracowana na podstawie książki Ivan Bulloch „Zabawy matematyczne” )1 komenarz
Skomentuj