W miarę możliwości na początku edukacji, należy obrazować dzieciom równania matematyczne w sposób namacalny.

Jeśli dodajemy to zaczynamy od kredek, klocków lub innych przedmiotów. Ważne jednak jest, aby za każdym razem zapisać to na kształt równania czyli 2+2=4. Jak namacalnie zobrazować dzieciom tabliczkę mnożenia? Jest na to bardzo prosty sposób, który świetnie się sprawdza w mnożeniu przez 2, 3 i 4. Potrzebna nam będzie do tego tekturka z czterema bokami oraz zwykłe klamerki. Za każdym razem dziecko powinno otrzymać napisane na kartce działanie, które musi wykonać np 2 x 2 =?. Pierwsza cyfra oznacza liczbę boków, druga cyfra liczbę klamerek, jakie do boku należy przypiąć.

 

2

Gdy maluch przypnie klamerki poprawnie, prosimy go na, aby podał wynik działania i odnalazł je na osobno przygotowanych kartkach:

3

Potem ćwiczymy z dzieckiem w podobny sposób kolejne równania:

4

Ważne jest abyśmy na początku ustalili jednolite zasady czyli która cyfra oznacza liczbę boków a która liczbę klamerek, potem gdy dziecko zacznie swobodnie się w tym poruszać można wprowadzić większą  dowolność.

5

Jest to świetna zabawa, którą powinno się wykorzystać na początku nauki tabliczki mnożenia, aby uzmysłowić dziecku na czym polega samo działanie, przy okazji ułatwia naukę mnożenia przez 2 3 i 4.

Jeśli jesteście zainteresowani karatami pracy z podobnymi ćwiczeniami w innych wariantach, są dostępne w opcji płatnej jako pdf do druku (33 strony A4) w cenie 7 zł za komplet. Zainteresowanych proszę o maila na kontakt@zabawydladzieci.com.pl lub o skorzystanie z poniższego koszyka.

Gdy maluch opanuje zabawy klamerkami możemy mu zaproponować zabawę z żabką

Jak ćwiczyć tabliczkę mnożenia cz. 3