Jestem wielką miłośniczką gier tradycyjnych takich jak warcaby, kości, szachy i domino. Szkoda, że w dzisiejszych czasach tak rzadko po nie sięgamy. Starszym dzieciom domino zaczyna kojarzyć się z „Domino day”, czyli biciem kolejnych rekordów w układaniu nieskończonej ilości kostek. Chciałabym, więc przybliżyć zasady tej bardzo starej gry, znanej już w starożytnych Chinach.

Zacznijmy od tego, że kostki domina zgodnie z fachową terminologią nazywamy kamieniami, kostki leżące luzem na stole oczkami do dołu nazywamy talonem, a kamienie posiadające po obu stronach tą samą liczbę oczek nazywamy dubletami.  Poniżej przedstawiam najprostsze reguły gry dla początkujących.

Kamienie w liczbie 28 rozkładamy na stole oznakowaniem do dołu a następnie musimy je starannie wymieszać.

W zależności od liczby uczestników gry wybieramy po:

8 kamieni przy 2 graczach

7 kamieni przy 3 graczach

5 kamieni przy 4 graczach

Każdy uczestnik ustawia kamienie przed sobą tak, aby nikt inny ich nie widział. Grę zaczyna ta osoba, która ma kostkę z najwyższą sumą oczek np. dwie 6. Kostkę tą wykładamy na środek i kolejny gracz, musi do niej dołożyć swój kamień, tak by liczby oczek z jednej lub drugiej strony kamienia były takie same (w tym wypadku muszą być to 6-tki). Jeśli gracz nie posiada kamienia, który można dopasować, to dobiera 2 kamienie z talonu (zbiór zakrytych kamieni leżący na stole).

Kamienie zawsze ustawiamy z tej strony, gdzie ilość oczek kamienia dostawianego i leżącego jest taka sama. Pamiętajmy również o tym, że można je dostawiać z jednego lub drugiego końca ciągu, nigdy do środka. Dublety są zawsze uprzywilejowane i możemy je dokładać do kamienia, który ma inną liczbę oczek.

Gracz, który nie może dostawić kamienia, ani go dobrać z talonu, bo wszystkie zostały zabrane, musi przepuścić swoją kolejkę. Wygrywa ten gracz, który wyłoży wszystkie swoje kamienie, jako pierwszy. Jeśli chcemy rozegrać kilka kolejek to gracz, który skończył pierwszy zlicza sumę oczek na kamieniach przeciwników i zapisuje ją na swoim koncie.

Może się zdarzyć, że wszyscy uczestnicy posiadają kamienie, ale nikt nie może ani dostawić, ani dobrać nowych, wówczas kończymy partię i wygrywa ten, kto ma najmniejszą liczbę kamieni. Jeśli dwóch uczestników ma tą samą liczbę kamieni to wówczas zliczamy oczka, wygrywa ten gracz, który ma ich najmniej. A następnie zlicza sumę oczek przeciwników i zapisuje ją na swoim koncie.

Na początku gry warto się umówić, do jakiej sumy oczek gramy np. wygrywa ten, kto jako pierwszy osiągnie sumę 200 na swoim koncie.

Zapraszam również do domina włoskiego:

Domino włoskie cz.2