Zabawy muzyczne u dzieci w wieku przedszkolnym pozwalają nie tylko zintegrować grupę, ale również rozładowują energię i zaspokajają charakterystyczne dla tej grupy wiekowej zapotrzebowanie na ruch.

We wszystkich poniższych zabawach, muzyka jest traktowana, jako przerywnik miedzy zadaniami. Można jednak ją wykorzystać do ćwiczeń ruchowych i kazać dzieciom poruszać się po sali krokiem dostawnym, naprzemiennym, biegać na palcach, maszerować itp.

Zabawa 1

Dzieci biegają po sali w rytm puszczonej muzyki, w pewnym momencie Moderator zatrzymuje magnetofon i prosi, aby dzieci dotknęły jak najszybciej ściany. Po wykonaniu zadania Moderator znowu puszcza muzykę i przerywa wymyślając kolejne polecenie np.

– mają dotknąć osobę, która jest od nich wyższa,

– mają dotknąć lewej nogi,

– mają dotknąć niebieskiej rzeczy,

– mają dotknąć ściany, na której wisi obrazek,

– osoby, której imię zaczyna się na literkę K

– mają dotknąć krzesła

Itp.

Oczywiście można wprowadzić zasadę, że dziecko, które nie wykona zadania lub zrobi to, jako ostatnie odpada, lub wymyśla za moderatora kolejne zadanie.

Zabawa 2

Dzieci biegają po sali w rytm muzyki, gdy Moderator zatrzyma magnetofon, mają się dobrać jak najszybciej w pary i przywitać się czołami, piętami, łokciami, nosami, pupą, kciukiem, uchem itp….. Zabawa wywołuje wiele radości i jest świetnym treningiem na znajomość części ciała

Zabawa 3

Moderator ustala z uczestnikami zabawy przed puszczeniem muzyki, jakie ruchy dzieci muszą wykonać, gdy będzie wymawiał cyfry od 1 do 3. Tak, więc na hasło 1 dzieci mają stać na baczność, na hasło 2 wykonują przysiad a na hasło 3 pajacyka. Ilość cyfr jest uzależniona od wieku dzieci, 4-latek zapamięta 3 ruchy, ale 6 -latek nawet do 6. Oczywiście im więcej cyfr, tym lepsza zabawa.  Podobnie jak w powyższych zabawach osoba prowadząca puszcza muzykę, gdy ją zatrzyma wymawia którąś z ustalonych wcześniej cyfr.

Zabawa 4

Rozkładamy na podłodze szarfy (mogą być gazety), zawsze o jedną mniej niż mamy dzieci. Puszczamy muzykę, podczas której dzieci poruszają się po sali, gdy magnetofon się zatrzyma dzieci muszą jak najszybciej wejść do wolnej szarfy. Maluch, któremu to się nie uda odpada z zabawy i tym samym zabieramy jedną szarfę kontynuując zabawę.

Zabawy muzyczne dla dzieci