Piękne ilustracje, proste zasady i gra, która wciągnie nawet rodziców – mowa o Wilkach i Owcach, czyli wesołej grze wydawnictwa Granna. W pudełku z grą znajdziemy zestaw barwnych, pięknie ilustrowanych dwustronnych płytek – kafelków, na których znaleźć można fragmenty wioski, lasów oraz pastwisk z owcami. Dzieci ucieszy widok wesołych owieczek, które mają różne kolory kolorowymi i przyjmują różne wesołe pozy – jedna zjada trawę, inna patrzy na nas zaciekawieniem, a trzecia daje tej pierwszej buziaka.

Co więcej, do gry dołączony jest materiałowy woreczek, który służyć ma do losowania kafelków, ale może również zastąpić pudełko, gdyż wszystkie kafelki można w nim zmieścić, co czyni grę bardzo łatwą w przenoszeniu – wspaniały pomysł, by zabrać ją w podróż, gdyż łatwo zmieści w torbie czy plecaku.

Na początku gry każda osoba losuje kafelek ze znakiem zapytania i podgląda go – po drugiej stronie zobaczy kolorową owcę. Od tego momentu każdy już wie za jaki kolor owiec odpowiada, ale nie wie jakie kolory mają pozostali gracze. Gra polega na dokładaniu kolorowych kafelków na środek planszy – w ten sposób, aby pasowały do tych, które już tam leżą. Z takich kafelków powstają pastwiska pełne owiec, wioski oraz lasy – a w lesie spotkać można niebezpieczne wilki oraz chroniących przed nimi myśliwych.

Warto oczywiście rozbudować pastwisko z naszymi owcami, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nie możemy rozbudować własnego pastwiska warto pomyśleć o dołożeniu kafelka tak, by przylegał krawędzią do kilku już dołożonych na stole, bo możemy wtedy w nagrodę dociągnąć więcej kafelków na rękę. Tutaj ujawnić się może pewna niedogodność gry – kafelki są dwustronne, a przy odpowiednim ich dokładaniu może się okazać, że mamy ich na ręku coraz więcej. Zgodnie z zasadami kafelki powinny być zakryte przed innymi graczami, co sprawia, że niewygodne może być ich trzymanie oraz przeglądanie – zwłaszcza dla dziecka, które ma mniejsze dłonie. Rozwiązaniem tego problemu może być przygotowanie przedmiotu pełniącego rolę zasłonki lub parawanu, za którym dziecko przechowuje swoje kafelki.

Przy pierwszych grach oraz przy graniu z młodszymi dziećmi można też pomyśleć nad kilkoma ułatwieniami w zasadach, które pozwolą się wszystkim cieszyć z gry. Wilki i Owce bardzo dobrze znoszą różne modyfikacje do zasad i ułatwienia. Oto kilka pomysłów:

  • 1. Grać w otwarte kafle – zamiast chować kafle w ręku lub za zasłonką można ustalić, że wszyscy trzymają swoje kafle odsłonięte – taka gra jest bardzo przyjemna, bo każdy może wtedy bez obawy dostawiać swoje kafle najpierw „na próbę” bez obawy, że się któryś ujawniło.
  • 2. Przy kilku pierwszych grach warto wyjąć kafle wilków, gdyż ich działanie potrafi być bardzo groźne i może zniechęcić początkującą osobę do dalszej gry.
  • 3. Według oryginalnych zasad na końcu gry liczymy tylko owce na największym zamkniętym pastwisku w danym kolorze. Warto spróbować łagodniejszej wersji i liczyć wszystkie owce na zamkniętych i wolnych od wilków pastwisk.

Podsumowując, jeśli szukacie gry, która zainteresuje dzieci, która ma w sobie potencjał do łatwej modyfikacji zasad, a jednocześnie jest na tyle głęboka, że i rodzice nie będą się przy niej nudzić, to Wilki i Owce są świetnym wyborem.

PLUSY

+ Wilki i Owce mają łatwe zasady, ale zapewniają sporo możliwości dokładania kafelków.

+ W grze łatwo można wprowadzić ułatwienia, dzięki którym można zagrać nawet z młodszymi dziećmi.

+ Ciekawy element gry z ukrytym kolorem – prosta zasada, ale zapewnia dużo emocji.

+ Gra jest szybka – jedna rozgrywka to około 20 – 30 minut – co zapewnia, że nikt w tym czasie nie powinien się znudzić.

+ Świetne wykonanie: kafelki są bardzo ładne, owce mają kolorowe runa i przybierają różne wesołe pozycje.

+ Wszystkie kafelki mieszczą się w materiałowym woreczku, co ułatwia zabieranie gry wszędzie ze sobą.

MINUSY

– Kafle z wilkami potrafią mocno pokrzyżować komuś szyki – grając z dzieckiem trzeba uważać i nie grać zbyt agresywnie

– Gra wymaga trzymania na ręku w ukryciu przed innymi kilku dwustronnych kafelków, co może być uciążliwe dla dziecka – warto pomyśleć o zrobieniu zasłonek – parawanów albo grać w „otwarte kafle” co może być dobrym rozwiązaniem z młodszymi dziećmi oraz przy nauce gry.

Opis gry przygotowany przez  www.ZamorskieKolonie.pl