Dzieci uwielbiają aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. W tym celu zakup pierwszego rowerka, wcześniej czy później jest wręcz obowiązkowy. Sam rower to tak samo jak w przypadku dorosłych, tak i dzieci nie wszystko. Potrzebne do niego będą dodatkowe akcesoria, które poprawią bezpieczeństwo pociechy le także uatrakcyjnią wizualnie jej rowerek. Jakie akcesoria warto mieć?

Akcesoria zapewniające bezpieczeństwo

Zakup akcesoriów, dzięki którym nasza pociecha będzie należycie chroniona należy rozważyć w pierwszej kolejności, a zatem już na początku przygody malucha z rowerem – dodatki takie jak kask czy rękawiczki mogą wymagać przyzwyczajenia się do ich noszenia, dlatego należy wprowadzać je stopniowo tłumacząc, że dzięki nim upadek będzie mniej bolesny. Wśród akcesoriów wspierających bezpieczeństwo dziecka na rowerze są kółka podporowe, które doczepione do pierwszego większego rowerka dziecka mogą uczyć go kontroli nad pojazdem, pedałowania i utrzymania równowagi. Ostatnim etapem przed samodzielną jazdą na dwóch kółkach może być montowany pod siodełkiem popychacz, czyli przedłużona rączka za którą rodzic może trzymać dziecko, wspierając utrzymanie równowagi.

Jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka?

Kask to najważniejszy element wyposażenia rowerowego, szczególnie w przypadku dzieci. Nie należy kupować kasku bez wcześniejszej przymiarki. Będzie on odpowiednio założony, jeśli ściśle przylega do głowy, ale nie uciska jej za mocno. Jego przednia krawędź powinna znajdować się ok. 1-1,5cm nad brwiami,  osłaniając również czoło. Kask nie powinien ruszać się na boki, ani do przodu i do tyłu. Ułatwi to odpowiedni system regulacji. Im kask będzie lżejszy, tym lepiej. Najlepiej jeśli będzie się wahał w przedziale ok. 250-350 gram. Dla komfortu, powinien również posiadać otwory wentylacyjne. Najlepiej jeśli jest w kolorze i grafice podobającej się dziecku.

Inne ważne dodatki

Rower musi być wyposażony w światła odblaskowe. Prawo nakłada obowiązek zainstalowania czerwonych odblasków z tyłu. Po zmroku konieczne jest natomiast posiadanie światła przedniego białego lub żółtego oraz światła tylnego czerwonego, świecącego ciągłym, lub migającym światłem. Obowiązkowe jest również zamontowanie dzwonka. Poza walorami bezpieczeństwa, jest  również dla malucha ciekawą atrakcją. Zalecane jest również zamontowanie odblasków w szprychach, pedałach oraz białych odblasków z przodu. Warto dokupić także koszyk na zabawkę, licznik, bidon, rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne.

Szukasz roweru dla Twojego dziecka? Sprawdź ofertę RowerowePrzymorze.pl.

Artykuł zewnętrzny