Każdy wyraz jest zlepkiem liter, które tworzą sylaby. Zgodnie z zasadami wyraz ma tyle sylab ile samogłosek (przypominam a, ą, e, ę, o, ó, u, y, i).Wyraz nie tylko możemy podzielić na sylaby, co jest pomocne w przenoszeniu wyrazów, ale również z tych sylab możemy budować nowe wyrazy.

Chciałam zaproponować proste sylabowe zabawy, które wzbogacą dydaktycznie każde zajęcia. W pierwszej zabawie piszemy na tablicy wyraz wyjściowy, prosząc dzieci, aby podzieliły go na sylaby np. ko-tek teraz ostatnia sylaba wyrazu musi być pierwszą sylabą kolejnego wyrazu:

ko-tek, tek-tu-ra, ra-dio, dio-do, do-ba itd.

Możemy się wcześniej umówić z dziećmi, że budujemy tylko 2-sylabowe wyrazy lub tylko 3-sylabowe. Ewentualnie wprowadzić dodatkową zasadę, że mogą to być tylko rzeczowniki. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić tą zabawę możemy wykorzystać grę „Sylabowe domino”, której zasady są bardzo zbieżne z powyższym przykładem.

Do kolejnej zabawy potrzebne będą nam kartoniki z zestawami sylab, które rozdajemy dzieciom (każde otrzymuje swój komplet). Prosimy, aby z tych sylab zbudowały jak najwięcej 2-sylabowych wyrazów, cała zabawa polega na tym, że przestawiając sylaby każdego wyrazu możemy otrzymać zupełnie inny wyraz.

li-pa/pa-li

ma-ta/ta-ma

ry-ba/ba-ry

ma-sa/sa-ma

Ponieważ każde dziecko otrzyma tylko 8 kartek z sylabami ułoży tylko 4 wyrazy z ośmiu możliwych. Z rozbawieniem czekam na moment olśnienia, że wyrazów może być więcej niż cztery. Oczywiście z sylab tych można również ułożyć inne logiczne wyrazy np. li-ry, sa-ba.

Trochę trudniejsza jest znana nam wszystkim zabawa polegająca na zbudowaniu jak największej ilości wyrazów z sylabami i również wyrazami: ul, oko, as

Ul, ula, ulica, ultimatum, ulga, kula, koszula, ruletka

Oko, okolica, wokoło, lokomotywa, Maroko, Rokoko, kokon

As, Kiełbasa, Asia, bas, trzask, toast

Sylaby – zabawa w sylabowe koło.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis możesz zostawić komentarz oraz:

  • Wykorzystałeś ten pomysł, prześlij mi zdjęcie z chęcią je opublikuję.
  • Polub mój profil na Facebooku, znajdziesz tam wiele innych inspiracji.
  • Zajrzyj na Instagrama lub Pinteresta tam również mnie znajdziesz.
  • Jeśli to co piszę ci się podoba – podaj dalej ale pamiętaj o podaniu źródła.
  • Napisz do mnie jeśli masz inną propozycję na kontakt@zabawydladzieci.com.pl