Dorosły często zapomina, że to, co dla niego jest oczywiste, niestety dla dziecka bywa trudne. Sylaba jest dla nas pojęciem tak banalnym, że nad nim się nie zastanawiamy. Gdy zadaję znajomym pytanie, co to jest sylaba, większość nie potrafi tak do końca odpowiedzieć, a co dopiero wytłumaczyć je maluchowi, który uczy się czytać.

Sylaba to zgodnie z krótką definicją „wymawiana cząstka wyrazu” lub grupa głosek zawierająca samogłoskę (a, e, o, u, i, y, ą, ę). Wyrazy mogą mieć kilka sylab, w zależności od tego ile mają samogłosek np. kot (wyraz 1-sylabowy), ma-ma (wyraz 2-sylabowy), do-mek (wyraz 2-sylabowy), sa-mo-gło-ska (wyraz 4-sylabowy).

Aby ułatwić maluchowi zadanie i w przyjazny sposób nauczyć dzielenia wyrazu, możemy wykorzystać zabawę z kołem sylabowym (rys 1). Dziecko zaczynając od spółgłoski „M” tworzy sylaby: ma, me, mi ….., ale do tych sylab należy dodać drugą sylabę, aby utworzyć słowa dwusylabowe, trzysylabowe … czyli wyraz np.:

ma-szy-na, pa-da, pe-ron, pi-skle, po-ciąg, pu-dło, py-zy, pą-czek, pę-dy,

Oczywiście wyjściowa spółgłoska może być dowolna, jeśli pracujemy z większą grupką uczniów, można zorganizować zawody, kto ułoży najwięcej wyrazów 2,3-sylabowych, za każdy wyraz w zależności od ilości sylab można przydzielać punkty. W wersji trudniejszej można pokusić się o tworzenie wyrazów np. 4-sylabowych na czas, gdzie pierwsza sylaba będzie zgodna z sylabowym kołem.

pobierz darmowe karty pracy >>>

Sylabowe zabawy dla dzieci

Jeśli spodobał Ci się ten wpis możesz zostawić komentarz oraz:

  • Wykorzystałeś ten pomysł, prześlij mi zdjęcie z chęcią je opublikuję.
  • Polub mój profil na Facebooku, znajdziesz tam wiele innych inspiracji.
  • Zajrzyj na Instagrama lub Pinteresta tam również mnie znajdziesz.
  • Jeśli to co piszę ci się podoba – podaj dalej ale pamiętaj o podaniu źródła.
  • Napisz do mnie jeśli masz inną propozycję na kontakt@zabawydladzieci.com.pl