Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci kreatywności i korzystania z wyobraźni. Co więcej, sami powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywać zabawę do nauki nowych umiejętności. Jak się okazuje, wiele do zaproponowania mają nam klocki LEGO. Podczas składania konkretnego modelu uczą cierpliwości, skupienia, jak i niepoddawania się, gdy nie zawsze wszystko od razu pasuje tam, gdzie byśmy chcieli. Dodatkowo takie klocki pomagają rozwijać wyobraźnię, ponieważ można je wykorzystywać do odgrywania różnego rodzaju sytuacji. Może się wówczas okazać, że w dziecięcej zabawie, ich przeznaczenie nie zawsze będzie zgodne z tym faktycznym.

Jakie propozycje dla 5-latków?

Jeżeli chcemy ćwiczyć u dziecka umiejętność koncentracji i dłuższego skupiania się na jednej rzeczy, to z pewnością idealną propozycją będą klocki LEGO. Tutaj trzeba być skupionym i uważnym, bo w przeciwnym razie nie uzyska takiego efektu, jak powinno. Nawet jeśli będzie tworzyło własną wizję, wykorzystując poszczególne elementy, to i tak będzie musiało być skoncentrowane. Tak, aby była pewność, że wszystkie elementy przymocuje tam, gdzie miały być. Dodatkowo układanie klocków pomaga dzieciom ćwiczyć motorykę małą, a więc sprawia, że ich paluszki stają się sprawniejsze. Na początek wybierajmy więc zestawy z większymi elementami, a później stopniowo kupujmy te z mniejszymi. Jeśli zastanawiamy się jakie Lego dla 5 latka będzie właściwe, to musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim to czy nasze dziecko miało wcześniej kontakt z klockami, jak również poziom jego zaawansowania. Jeśli ma to być jego pierwszy zestaw, wybierajmy te z oznaczeniem 5+, jeśli ma już pewne doświadczenie w tym zakresie, to możemy wybrać z przedziału wiekowego 5-12. Tutaj też powinno sobie poradzić, a satysfakcja po zakończonej pracy będzie jeszcze większa.

Weźmy pod uwagę zainteresowania dziecka

Kupując klocki LEGO, mamy nadzieję, że nasze dziecko chętnie będzie sięgało po nie w czasie zabawy. Dlatego też warto się zastanowić, co będzie odpowiednie dla naszej pociechy. Jeśli syn jest fanem motoryzacji, możemy wybierać zestawy, które pozwolą mu na składanie różnych pojazdów. Jeśli córka jest miłośniczką Krainy Lodu, możemy nabyć zestaw, który będzie dedykowany tej bajce. Do odgrywania różnych scenek i nauki zachowania w restauracji możemy wybrać LEGO Friends. Ciekawą propozycją dla 5-latków, może być również seria City. Będziemy tutaj mieli zestawy ze służbami mundurowymi, jak i różnymi miejscami, które możemy spotkać w mieście – chociażby szpital czy dom. Takie propozycje pozwolą na odgrywanie różnych zdarzeń, dzięki czemu będziemy mogli nauczyć dziecko, jak powinno się zachowywać w różnych miejscach. Każda seria posiada wiele zestawów, dzięki czemu możemy tworzyć całe historie.

Jak można wykorzystywać klocki LEGO?

Zazwyczaj, gdy myślimy o klockach LEGO, mamy w głowie gotowe zestawy, które możemy złożyć i postawić na półce albo dziecko może wykorzystywać w trakcie zabawy. Jednak warto mieć świadomość, że klocki będą również świetną pomocą podczas nauki. Możemy je wykorzystać do nauki kolorów, nauki segregowania według wielkości czy barwy, ale również możemy je zastosować podczas nauki czytania. Wystarczy, że kartki z sylabami przymocujemy do poszczególnych klocków, a później zaczniemy z nich układać wyrazy. Jeśli widzimy, że nasze dziecko ma problem z chwytaniem małych elementów, to tutaj również z pomocą przyjdą nam klocki LEGO. Podczas składania zestawu nasza pociecha będzie musiała brać do ręki klocki różnej wielkości i kształtów, a to będzie świetnym ćwiczeniem dla małych paluszków. Wybierając zestawy zawierające różne pojazdy czy zwierzęta, będziemy mogli utrwalać z dzieckiem ich nazwy, jak również nazewnictwo poszczególnych części, z których się składają. Możliwości wykorzystania takich klocków jest wiele. Dobrze, żebyśmy pamiętali, że samo ich układanie i tworzenie nowych konstrukcji, które pozwolą rozwijać wyobraźnię – to nie wszystko. Wybierając gotowe zestawy, będziemy mogli ćwiczyć różne sytuacje. Wybierając pudełko różnych klocków, które nie będą odnosiły się do żadnej tematyki, damy dziecku możliwość swobodnego budowania tego, na co ma ochotę.

Artykuł sponsorowany