Zabawki sensoryczne to wyjątkowy rodzaj zabawek, którego głównym celem jest prawidłowy rozwój zmysłów malucha. Dowiedz się jakie są zalety zabawek sensorycznych i poznaj ich przykłady.
Dorastający, mały człowiek potrzebuje różnych bodźców, które lepiej pozwolą mu zrozumieć otaczający go świat. Znakomitą pomocą w tym celu okazują się zabawki sensoryczne. Dzięki nim podczas zabawy można stymulować poszczególne zmysły dziecka i tym samym zadbać o jego prawidłowy rozwój. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć wam temat zabawek sensorycznych i szczegółowo omówić ich zalety oraz zaprezentować przykładowe produkty.
Jak działają zabawki sensoryczne?

Głównym celem zabawek sensorycznych jest stymulacja prawidłowego rozwoju dziecka poprzez odbieranie i analizę różnorakich bodźców. Najczęściej zabawki sensoryczne stymulują zmysł wzroku, dotyku oraz słuchu. Spotkać można również takie pobudzające zmysły smaku oraz węchu. Chcąc poznać pełny przegląd zabawek sensorycznych najlepiej sprawdzić, ofertę sprawdzonego sklepu z zabawkami, jak na przykład – https://www.ebajlandia.pl/

Stymulacja zmysłów możliwa jest najczęściej poprzez przykuwającą wzrok kolorystykę, interesującą fakturę czy też odpowiednio dobrane odgłosy – jak delikatny szum lub szelest.
Jakie są dostępne rodzaje zabawek sensorycznych?

Dostępne na rynku zabawki sensoryczne najczęściej można podzielić ze względu na rodzaj zmysłu dziecka, jaki stymulują. Zdarzają się jednak również zabawki pobudzające więcej niż jeden zmysł. Decydując się zatem na wybór zabawki sensorycznej trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, który zmysł malucha chcemy rozwinąć w pierwszej kolejności ( najlepiej dobrać zabawkę do stopnia rozwoju dziecka ).
Zabawki pomagające rozwinąć zmysł dotyku

Najliczniejszą grupę zabawek sensorycznych stanowią produkty pobudzające zmysł dotyku. Zabawki należące do tej kategorii wyróżniają się różnorodną fakturą – od gładkich i śliskich, przez puszyste, aż na chropowatych powierzchniach kończąc. Przykładowymi zabawkami pobudzającymi zmysł dotyku są lalki, piłeczki sensoryczne oraz książeczki sensoryczne ( posiadające strony o różnej fakturze, opisujące na przykład realne produkty ). Dodatkowo należy wspomnieć tutaj o matach sensorycznych, które wykonane są z różnorodnych tkanin pozwalających maluchowi zapoznać się z wieloma fakturami. W przypadku nieco starszych dzieci warto rozważyć zakup mas plastycznych takich jak popularna ciastolina.
Zabawki sensoryczne rozwijające słuch

Jak sama nazwa wskazuje zabawki z tej kategorii mają pomóc pobudzić i rozwinąć słuch dziecka. Dzięki nim maluszek stopniowo przyzwyczaja się do różnych tonów. Znakomitym przykładem zabawki z tej kategorii są wszelkiego rodzaju grzechotki czy też szumiące misie. Nieco starsze dzieci mogą stymulować zmysł słuchu za sprawą takich instrumentów jak bębenki lub cymbałki.
Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok dziecka

Jednym z kluczowych zmysłów dziecka jest bez wątpienia wzrok. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przez pierwsze kilka miesięcy życia maluszek widzi wszystko jak by przez mgłę. Z tego też względu tak istotne jest zadbanie o prawidłowy rozwój zmysłu widzenia. Wodzenie wzrokiem za poruszającymi się elementami i skupianie wzroku pomaga rozwinąć prawidłowe widzenie u dziecka. Zabawki sensoryczne, które pomogą w tym celu to kostki sensoryczne, maskotki oraz dedykowane, sensoryczne książeczki.

Artykuł zewnętrzny