W dobie komputerów, smatfonów, tabletów i innych elektronicznych wynalazków nie da się wychować dzieci w zupełnym oderwaniu od bajek, gier i innych treści, jakie są przy pomocy tych urządzeń w naszym zasięgu. Co więcej, zupełne odcinanie swoich pociech od tego świata może spowodować, że będą się one czuły wyobcowane w grupie rówieśniczej. Co zatem zrobić, by dzieci czerpały korzyść ze spędzania czasu przed ekranem telewizora czy komputera?

Jak mądrze korzystać z nowych technologii, wychowując dzieci?

Współczesne dzieci już od najmłodszych lat mają kontakt z różnego rodzaju sprzętami elektronicznymi. Niektóre maluchy szybciej uczą się włączać komputer niż mówić. Czy jest to dobre? Na ten temat można dyskutować, każdy rodzic ma prawo do własnego poglądu, warto również wsłuchać się w głos psychologów dziecięcych i pedagogów. My jednak nie mamy zamiaru roztrząsać tego problemu, a chcemy jedynie wskazać, w jaki sposób wykorzystać zdobycze nauki w wychowaniu.
To, że prędzej czy później dziecko zacznie oglądać bajki, jest nieuniknione. Na szczęście, jako rodzice mamy możliwość do pewnego momentu kontrolować to, co ogląda. Warto zatem wybrać bajki dla dzieci, które uczą (www.player.pl). Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, w dalszej części artykułu podamy konkretne przykłady i propozycje. Warto jednak zauważyć, że nawet bajki, które nie są typowo edukacyjne, mogą w jakiejś sferze rozwijać nasze dzieci. Przykładem może być oglądanie bajek dla najmłodszych, takich jak np. Peppa w wersji anglojęzycznej, dzięki czemu dzieci będą miały kontakt z językiem obcym i rozwiną swoje słownictwo.

Edukacyjne bajki dla dzieci – propozycje

Bajki dla dzieci o walorach edukacyjnych powstają już od wielu lat, dlatego też wśród naszych propozycji znajdziecie zarówno nowe, jak i starsze produkcje.
1. Było sobie życie
To absolutny klasyk, który pokolenie współczesnych rodziców bardzo dobrze zna z własnego dzieciństwa. Bajka ta powinna przypaść do gustu zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym widzom. Z kolejnych odcinków dowiedzą się oni, w jaki sposób funkcjonuje ludzki organizm, w tym jak pracuje układ krwionośny, odpornościowy, czy oddechowy.
2. Mali Einsteini
Dzięki tej bajce nasze pociechy mają szansę poznać sylwetki znanych artystów, w tym malarzy i kompozytorów. Bohaterami są Ania, Zuzia, Leoś i Łukasz, którzy przeżywają niesamowite przygody.
3. Detektyw Łodyga
Powszechnie wiadomo, że dzieci to mali wynalazcy, a oglądając tę bajkę, mają szansę rozwiązać różne zagadki, które dotyczą największych na świecie wynalazków. Towarzyszyć im w tej przygodzie będzie tytułowy Detektyw Łodyga.
4. Charlie i Lola
Zastanawiacie się jak przekonać swoje dziecko np. do wizyty u okulisty? Pomóc w tym może sympatyczne rodzeństwo Charlie i Lola, którzy przeżywają niezwykłe przygody, takie jak np. wizyta u lekarza. Tego typu bajki mogą być ratunkiem dla rodziców w wielu trudnych momentach.
5. Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Rozwijanie w dzieciach sfery emocjonalnej jest niezwykle ważne, dlatego też warto sięgnąć po pomoc w postaci najbardziej przystępnej dla dzieci, a więc bajki. W tym wypadku królik i jego tata pokazują, jak silna jest miłość rodziców do swoich dzieci.