Wybór zabawek od pierwszych miesięcy życia jest bardzo ważny. Wpływa to bowiem na rozwój poznawczy dziecka, a także gwarantuje mu rozrywkę, której maluch też potrzebuje. Oczywiście inne zabawki będą niezbędne dla dziecka w wieku 3-4 miesięcy, a inne dla raczkującego siedmiomiesięcznego malucha. Jakie wybierać i o czym należy pamiętać?
Czarno-białe zabawki dla dzieci do trzeciego miesiąca życia stymulujące wzrok
Dziecko w pierwszych miesiącach życia widzi świat dosłownie w czarno-białych barwach. Warto w tym okresie stymulować jego wzrok. Natomiast nie należy go zbytnio pobudzać, wybierając zabawki dla niemowląt oddziałujące na więcej niż jeden lub dwa zmysły. Są teorie, a nawet badania, które mówią, że dziecko, które ma nadmiar bodźców jest bardziej narażone na rozwój ADHD. Czarno-białe zabawki można zawiesić nad dziecięcym łóżeczkiem. Można wybrać też bezpieczne maskotki dla niemowlęcia bez wystających czy niewielkich elementów, czy takich, które można oderwać czy połknąć. Zabawki niemowlęce powinny być dostosowane do wieku dziecka.
Zabawka spirala do wózka lub bujaczka
Dziecko zaczyna widzieć kolory po upływie 3-4 tygodni życia. Warto zakupić dla niego gdy ma ok. miesiąc zabawkę spiralę. Jest to tzw. wąż, którego można zawiesić na łóżeczku, ramie wózka, albo dać dziecku do rączek gdy jest nieco starsze. Spirala może być wyposażona w dodatkowe wiszące elementy i wtedy jest świetnym dodatkiem do pałąka w bujaczku dziecięcym. Dziecko może np. obserwować swoje odbicie w niewielkim lusterku albo chwytać wypukłe, małe i szeleszczące elementy.
Książeczki sensoryczne i maty sensoryczne, dzięki którym dziecko poznaje kolory, ale i faktury
Jeżeli o szeleszczących elementach mowa, to na pewno książeczki i maty sensoryczne świetnie się sprawdzą. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że często takie produkty zawierają zbyt wiele bodźców. Warto wybrać klasyczną książeczkę, która zachwyci dziecko kolorami i różną fakturą materiałów, natomiast zrezygnować z elementów świecących i grających. Podobnie jest w przypadku maty sensorycznej. Dzięki zabawkom niemowlęcym dziecko może wszechstronnie się rozwijać i poznawać świat, ale nie powinny one wpływać jak już wspominaliśmy na zbyt wiele zmysłów.
Zabawki niemowlęce rozwijające zdolności motoryczne, czyli uciekające maskotki
Kiedy dziecko zaczyna raczkować, warto wspierać jego motorykę. W tym przypadku sprawdzą się dla niego uciekające maskotki. Pluszak, który przemieszcza się dzięki czujnikowi ruchu może zachęcić malucha do podążenia za nim. Zwykle taka zabawka poza tym, że się porusza wydaje też różne dźwięki, które są dla dziecka interesujące i zachęcają do eksplorowania świata i próby złapania uciekającej zabawki. Oczywiście dla starszych niemowląt, które próbują już wstawać można wybrać zabawki wspierające chodzenie. Oczywiście tu należy wymienić wszelkiego rodzaju chodziki których dziecko może się trzymać próbując się przemieszczać.
Zabawki gryzaki przydatne przy ząbkowaniu
Wśród przydatnych zabawek dla niemowląt nie może zabraknąć gryzaków. Maluch rozpoczyna ząbkowanie zwykle około 4-6 miesiąca życia. Wtedy też potrzebuje stymulacji bolących dziąseł i tu świetnie sprawdzają się zabawki gryzaki. Oczywiście powinny być to produkty certyfikowane. Tylko w przypadku takich jest pewność, że wykonane są z nietoksycznych materiałów. Gryzaki mogą mieć rozmaite kształty, a także dodatkowe wypustki, które stymulują także zmysł dotyku i reakcję na bodźce. Czasami trochę trwa nim znajdzie się dla dziecka odpowiedni gryzak, ale na pewno gdy takowy się znajdzie przyniesie mu on ulgę. Można na niego nakładać specjalny żel, który łagodzi ból przy ząbkowaniu.
Dzieci powinny kojarzyć kąpiel z przyjemnością i aby tak było warto zadbać o rozrywkę w czasie kąpieli. Taką mogą być zabawki do kąpieli, czyli zabawki pływające. Dzięki nim dziecko lepiej i szybciej oswaja się z wodą. Oczywiście zabawa nie powinna być zbyt długa i szybko trzeba przejść do mycia, by temperatura wody nie spadła poniżej zalecanych 37 stopni.