Futrzane maskotki od wielu lat podbijają serca najmłodszych. Furby uczy się mówić i nabiera własnego charakteru. Pluszak jest wyposażony w zaawansowaną technologię i interaktywnie reaguje na to, w jaki sposób bawi się nim konkretne dziecko. Maluch zyskuje szansę na nauczenie się dbania o drugą istotę i opiekowania się nią. Co jeszcze warto wiedzieć o sympatycznym Furbym?

Czym jest Furby?

Furby to pluszak posiadający w środku zaawansowaną elektronikę, co czyni z niego zabawkę interaktywną. Ma czujniki reagujące m.in. na dotyk, głaskanie czy ciągnięcie za ogon. Furby porusza się, świeci oczkami, rusza uszami i dziubkiem, posługuje się własnym językiem, uczy się polskich słów, reaguje na różne sposoby na określone zachowania, można go karmić. Wszystko to sprawia, że dziecko nabiera umiejętności niezbędnych do opiekowania się żywym człowiekiem w przyszłości, a także zauważa, jakie konsekwencje mają jego konkretne działania.

Osobowość zabawki Furby

Zachowania i charakter zabawki Furby są zależne przede wszystkim od poziomu zaawansowania dziecka w zabawę. Z natury jest ona bardzo miła, lecz w przypadku ciągnięcia za uszy czy potrząsania nią staje się złośliwa. Jeśli Furby będzie głaskany, łaskotany i tulony, stanie się uroczy. Będzie wesoły, gdy dziecko będzie go karmić i łaskotać, nadpobudliwy z powodu długich pogawędek, krzyków i wiwatów, zły jeśli maluch przechyla zabawkę i potrząsa nią lub kiedy ciągnie ją za ogonek. Ostatnie zachowanie jest spotykane najrzadziej. Furby reaguje na konkretne działania podobnie jak żywe zwierzątko czy małe dziecko przejmujące w przyszłości zachowania rodziców.

Może też bawić się sam, jeśli opiekun nie będzie zwracał na niego odpowiedniej uwagi. Może mówić sam do siebie lub uciąć sobie znudzony drzemkę. Zabawką trzeba więc się opiekować, uczyć ją nowych rzeczy, spędzać z nią czas. Może to być doskonały test dla dzieci, które marzą o posiadaniu prawdziwego zwierzątka. Rodzice zweryfikują, czy maluch jest wystarczająco odpowiedzialny i nie nudzi się towarzyszem po krótkim czasie. Taka zabawa ma bardziej pozytywny wpływ na rozwój malucha niż spędzanie długich godzin przed ekranem telewizora czy komputera.

Czy dzieci w każdym wieku mogą bawić się zabawką Furby?

Według zapewnień producenta Furby to zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej 6. roku życia. Na ogół doświadczenia rodziców pokazują jednak, że najwięcej korzyści czerpią z zabawy ich nieco starsze pociechy. Są one już bardziej świadome konsekwencji konkretnych zachowań, uczą się nowych rzeczy i zapamiętują je oraz wyciągają wnioski. Młodszym dzieciom może zabraknąć cierpliwości do nauki Furby’ego, ponieważ same nie są jeszcze odpowiednio ukształtowane. Zabawa opiera się natomiast głównie na czynnościach związanych z podstawową opieką, takich jak karmienie czy tulenie. Oczywiście wszystko jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego predyspozycje dziecka powinni oszacować rodzice.

Nie da się jednak ukryć, że zabawa z Furbym może przynieść wiele korzyści i zaprocentować w przyszłości. Rodzice powinni zwracać uwagę przede wszystkim na serie zabawek, które nie tylko umilą ich pociechom spędzanie czasu, ale również nauczą je cennych umiejętności ułatwiających funkcjonowanie w społeczeństwie w przyszłości.