Zajęcia pozalekcyjne to świetny pomysł na rozwój naszej pociechy, które ponadto pozwalają odkrywać swoje talenty od najmłodszych lat. Do wyboru jest mnóstwo zajęć dodatkowych, ale które wybrać dla swojego dziecka i na co zwrócić uwagę?

Dlaczego warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia dodatkowe dla dzieci rozwijają i pozwalają odkryć pasje, uzdolnienia, talenty i predyspozycje dziecka. Zapewnienie dziecku możliwości doświadczenia różnych form spędzania czasu pozwala mu ocenić, co go interesuje.

Co więcej, rodzice, zapisując dzieci na dodatkowe lekcje, pomagają zorganizować czas po szkole i wprowadzić dzieci w nowe środowisko. Aktywności dodatkowe mogą dostarczać pozytywnych emocji i pomagają nawiązywać przyjaźnie z innymi dziećmi. Ponadto, wiedza i doświadczenie zdobyte na zajęciach dodatkowych, może okazać się pomocne podczas nauki w szkole.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci organizowane są zazwyczaj przez szkoły, domy kultury i prywatne firmy. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci chętnie biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych, które odbywają się w miłej atmosferze. Ponadto, są tam pod nadzorem wykwalifikowanych trenerów i nauczycieli, którzy dbają o ich bezpieczeństwo. Aczkolwiek, należy nauczyć dziecko, jak powinno zachowywać się w grupie i jak postępować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i rówieśników.

Które zajęcia dodatkowe dla dzieci wybrać?

Szeroki wybór zajęć dodatkowych sprawi, że z łatwością znajdziemy coś, co spodoba się naszemu dziecku, a także zaowocuje w przyszłości. Do wyboru są zajęcia plastyczne, muzyczne, edukacyjne, artystyczne czy sportowe.

Zajęcia plastyczne

Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie rysunkiem, malowaniem czy lepieniem w glinie, warto pomyśleć o plastycznych zajęciach dodatkowych. Tego typu lekcje dodatkowe mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka, a także mogą pomóc w odkryciu predyspozycji najmłodszych.

Zajęcia muzyczne

Zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania artystyczne to nie tylko nauka śpiewu, ale również lekcje gry na instrumentach, gry rytmiczne czy zajęcia w zespole muzycznym. Lekcje muzyczne są rozwijające w kwestii emocji dzieci i młodzieży. Przynależność do zespołu muzycznego to nie tylko ćwiczenie głosu, to również wyjazdy wakacyjne czy koncerty, co pozytywnie wpływa na budowanie pewności siebie.

Nauka poprzez zabawę

Programowanie to świetny pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym, gdyż te znają podstawy obsługi komputera. Za pomocą wydawanych komputerowi poleceń, dzieci uczą się wykorzystywać technologię w twórczy sposób i poznają zasady działania urządzeń elektronicznych. Natomiast na robotykę mogą uczęszczać już dzieci w wieku przedszkolnym – zajęcia te polegają na składaniu z klocków własnego robota, którym później można będzie sterować. Ten rodzaj zajęć ma na celu zaszczepienie dzieciom zamiłowania do nauk ścisłych.

Modelowanie 3D to zajęcie dla nastolatków zainteresowanych projektowaniem przestrzennym. Lekcje te uczą również cierpliwości i sumienności. Ponadto, jest to umiejętność, którą można wpisać w przyszłe CV.

Uczniów I-III szkoły podstawowej można zapisać także na kurs pierwszej pomocy. Zajęcia te są niezwykle przydatne i interesujące. Profesjonalny nauczyciel dostosowuje poziom przekazywanej wiedzy do dzieci, dzięki czemu szybko uczą się, jak opatrywać rany, przeprowadzać resuscytację, a najważniejsze – przełamują lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy. Ponadto, dziecko poznaje anatomię człowieka, rozwija empatię oraz doświadcza troski o innych.

Lekcje języka obcego dla przedszkolaków powinny mieć formę zabawy – zazwyczaj jest to nauka poprzez śpiewanie piosenek, wykonywanie ćwiczeń ruchowych czy słuchanie wciągających bajek i opowiadań. Zajęcia z języka angielskiego dla starszych dzieci poszerzają horyzonty, umożliwiają rozwijanie kontaktów z kolegami za granicą, a nawet pozwalają na oglądanie programów czy filmów w oryginale. Więcej dowiesz się na http://yes.wroclaw.pl/angielski-dla-dzieci/ .

Zajęcia sportowe

Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie sportem, szuka nowych zainteresowań i ma nadmiar energii do spożytkowania, to zajęcia sportowe będą doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Zajęcia sportowe doskonale wpływają na rozwój kondycji fizycznej oraz motywacji i strategicznego myślenia. Zanim zapiszemy naszą pociechę na sportowe zajęcia dodatkowe, warto najpierw zapytać je, czy woli sporty grupowe, czy indywidualne.

Zajęcia ruchowe idealne dla dziecka to między innymi piłka nożna, wspinaczka, koszykówka, siatkówka, sztuki walki (np. karate, judo), taniec, jazda konna czy zajęcia taneczne. Dla przedszkolaka najlepsza może okazać się rytmika i pływanie. Co ciekawe, dzieci chodzące do przedszkola mogą korzystać także ze ściany wspinaczkowej, aczkolwiek powinny one zaczynać od mniejszych rekreacyjnych ścianek pod okiem rodziców.

Szachy to dobre rozwiązanie dla uczniów szkoły podstawowej, gdyż gra ta przyśpiesza rozwój intelektualny, poprawia umiejętności matematyczne, uczy logicznego myślenia i radzenia sobie z kłopotami.

Jak wybrać ciekawe zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Warto ustalić z dzieckiem, w których lekcjach chciałoby wziąć udział i dostosować wybór do jego charakteru i zainteresowań. Nieśmiałe dziecko będzie komfortowo czuło się w niewielkiej grupie, zaś dziecko z nadmiarem energii lepiej poczuje się na dużej przestrzeni, wśród większej liczby innych dzieci. Źle dobrane aktywności mogą być źródłem frustracji oraz spadku motywacji. Warto także pamiętać, że rodzice powinni motywować, a nie wywierać presję, a tym bardziej nie należy zmuszać dziecka do chodzenia na zajęcia, które nie sprawiają mu żadnej przyjemności.

Co więcej, warto unikać zajęć, które mają głównie na celu zaimponować rodzicom, lepiej wybrać lekcje, które sprawią, że młody człowiek będzie dobrze się bawił i rozwinie kreatywność.

Wybierając formę spędzania czasu, warto pamiętać, iż zajęcia powinny być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Ponadto, należy pamiętać, żeby ilość dodatkowych zajęć była dostosowana do chęci dziecka i jego możliwości. Ponieważ, nawet jeśli prowadzone zajęcia są w formie zabawy, to nadal wiążą się z pracą dziecka i wymagają jego koncentracji i pełnej uwagi. W związku z tym rodzice powinni uważać przy wyborze ilości zajęć dodatkowych. Nasze maluchy powinny mieć również czas na odrobienie zadań domowych, odpoczynek i po prostu czas na luźną zabawę. Dzięki temu rodzic może spokojnie obserwować rozwój umiejętności, zaangażowanie i samodyscyplinę swojej pociechy.

Artykuł zewnętrzny