Trudne słowa to gra logopedyczna, wykorzystująca zasady gier typu memory. Jej celem jest utrwalenie poprawnej wymowy wyrazów z głoskami opozycyjnymi: k-t, g-d, l-j, j-r, w-ł, f-ch. Poprawna wymowa tych głosek jest o tyle ważna, że wpływa na ich różnicowanie, co w konsekwencji przekłada się na ich prawidłową pisownię i poprawne czytanie. Klasycznym tego przykładem jest wyraz sad, który bardzo często dzieci w wieku wczesnoszkolnym piszą, jako sat.

Wróćmy jednak do gry w opakowaniu znajdziemy 9 kolorowych tablic, na których znajduje się 12 par obrazków np. pudełko, poduszka, kot itp. Każda tablica ma umieszczone na górze oznaczenie ćwiczonych głosek. Zanim przystąpimy do zabawy, wybieramy jedną z tablic, którą wkładamy do plastikowej ramki, w której wszystkie ilustracje zostaną przykryte klapkami. Zadaniem gracza jest odsłonięcie dwóch klapek i poprawne wymówienie wyrazów, które przedstawiają ilustracje. Jeśli uczestnik wymówi je prawidłowo otrzymuje 2 punkty. Jeśli popełni błąd, moderator daje mu jeszcze jedną szansę, wymawia wyrazy prawidłowo i prosi o poprawne powtórzenie. Za prawidłową wymowę za prowadzącym dziecko otrzymuje 1 punkt. Jeśli uczestnikowi uda się odkryć dwie takie same ilustracje otrzymuje 3 punkty. Jednocześnie wszyscy uczestnicy zabawy starają się zapamiętać, w którym miejscu znajdują się te same ilustracje.

Gra jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia, może w nią grać max 4 graczy z uczestnictwem osoby dorosłej, jako moderatora. Można ją wykorzystać do samodzielnej pracy z dzieckiem w domu. Oprócz tego, że uczymy się prawidłowej wymowy i różnicowania głosek, zabawa wpływa na spostrzegawczość oraz pamięć.