Zabawy ruchowe są bardzo ważnym elementem w rozwoju dziecka, zwłaszcza w wieku 2-3 lat. Bardzo często są niedoceniane przez rodziców, bo wydają się banalne albo po prostu zapominamy o tym, iż sprawność fizyczna to nie jest rzecz nabyta.

Różnice w owej sprawności obnaża najczęściej piaskownica, to w niej rodzice zauważają, że ich dziecko nie biega tak szybko jak rówieśnik, nie rzuca piłką tak sprawnie, lub o zgrozo nie potrafi skakać. Chciałabym, więc zaproponować kilka prostych zabaw skocznych, które nie tylko rozwijają zręczność, siłę i szybkość, ale również wzmacniają stawy kończyn górnych, dolnych i kolanowych.

Musimy jednak pamiętać, iż dzieci 2-3 letnie są stabilne ruchowo, ale nie potrafią skakać na dwóch nogach, stąd ich skoki przez linkę przypominać będą przeskok „rowerkowy” (najpierw idzie jedna noga, potem druga). Skok obu nożny to kolejny etap, który dziecko osiąga w wieku ok. 3 lat. Podobnie jak skoki na jednej nodze. Ponieważ maluchy uwielbiają zabawy naśladowcze na początek chciałabym zaproponować wierszyk:

Idą dzieci równą drogą,

Po kamyczkach iść nie mogą,

Po kamyczkach hop, hop, hop

do dołeczka skok

Maszerujemy z maluchem w rytm wierszyka, proszę zwrócić uwagę na sposób, w jaki maluch maszeruje. Czy jest to marsz z wyprostowanymi nogami, czy potrafi już podnosić kolanka do góry. Przy słowach „hop, hop, hop” wykonujemy 3 podskoki i w ostatnim wersie kończymy przysiadem podpartym.

Polecam również dla urozmaicenia piosenkę „Dwa malutkie misie”, skoki wykonujemy przy słowach „hopsa, hopsa”

Dwa malutkie misie

chcą potańczyć dzisiaj.

Hopsa, hopsa, dana, dana

tańczą misie dziś od rana.

Dwa malutkie misie

tańczą z nami tak, tak.

Możemy również dziecku zaproponować, skoki przez drabinkę. Wykonujemy ją np. z gazety, wystarczy pociąć gazetę na 5-centymetrowe paski, które układamy na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na przeskoczeniu kolejnych szczebelków.

Przed każdą zabawą skoczną należy dziecku pokazać jak prawidłowo wykonać skok obu nożny, (wychodząc od lekkiego przysiadu obiema nogami odbijamy się w górę i opadamy na lekko ugięte nogi w kolanach) uważać należy na to, aby dziecko nie skakało na wyprostowane, sztywne nogi. Możemy również przećwiczyć taki skok z dzieckiem trzymając go przed sobą za obie ręce i na znak ciągnąć go delikatnie za ręce w górę.

Kolejnym etapem mogą być już skoki przez linkę, co również pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do zabawy potrzebna jest linka, którą mocujemy na wysokości:

– dziecko dwuletnie 10 cm

– dziecko 2,5 letnie 15 – 20 cm

– dziecko trzyletnie 25 – 30 cm

Zadaniem dziecka jest przeskoczenie linki, w miarę możliwości nie powinno jej dotknąć. Jeśli maluch ma problem ze skokiem obu nożnym pozwólmy mu skakać w sposób „rowerkowy” (jedna noga a za nią druga).

Do doskonalenia skoków przydają się również wszelkie trampoliny, które można znaleźć w każdej dobrej bawialni.

 

Pamiętacie zabawę z pantofelkiem, zapraszamy do kolejnego wpisu 🙂

https://www.zabawydladzieci.com.pl/zabawa-z-pantofelkiem/