Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na pierwsze kroki swojej pociechy. Choć dzieci rozwijają się we własnym tempie, to warto pomóc im w nauce chodzenia – wspierać, ale nie przeszkadzać. Zastanawiasz się, jak przygotować i zachęcić malucha do samodzielnych ćwiczeń? W poniższym tekście opowiadamy, w jaki sposób możesz ułatwić przejście dziecku przez ten proces. Sprawdź, dlaczego warto wyposażyć się w buciki niechodki dla najmłodszych!

Kiedy dziecko stawia pierwsze kroki?

Niemowlę porusza się raczkując, a dopiero później zaczyna podejmować próby samodzielnego wstawania. Dalsze etapy nauki obejmują podnoszenie się z pozycji „niedźwiadka” i przysiadu. Najczęściej dziecko zaczyna chodzić jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, a konkretnie od dziewiątego miesiąca. Warto podkreślić, że nie jest to jednak reguła i pojawia się wiele odstępstw od normy. Nie ma w tym nic dziwnego – każde dziecko rozwija się indywidualnie, a wiele z nich zaczyna poruszać się samodzielnie, mając dopiero np. siedemnaście miesięcy. Wielu rodziców taka sytuacja może martwić i niepokoić. Wówczas warto skontaktować się z lekarzem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości lub – jeśli zajdzie taka potrzeba – podjąć odpowiednie leczenie.

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Trzymaj się zasady „wspieraj, nie przeszkadzaj”. Dla przykładu – jeśli dziecko upadnie, warto dać mu przestrzeń i pozwolić samodzielnie wstać. Podobnie jest z prowadzeniem malucha za wyciągnięte do góry ręce. Wielu rodziców myśli, że w taki sposób ułatwi i przyśpieszy cały proces, ale w rzeczywistości przyniesie wiele negatywnych skutków związanych m.in. z wypracowaniem nieprawidłowego sposobu poruszania się.

Proces nauki chodzenia u dziecka można aktywizować na różne sposoby, oto kilka z nich:

  • zachęcanie do ruchu (możesz np. rozłożyć wokół malucha jego ulubionego zabawki);
  • wykształcenie równowagi (m.in. pokazywanie dziecku jak siadać – raz na lewym, a raz na prawym boku);
  • stworzenie przyjaznej do rozwoju przestrzeni.

Zabezpieczenie mieszkania

Jako rodzic powinieneś zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Przygotowania do nauki chodzenia należy zacząć od przystosowania mieszkania. Dziecko stawiając pierwsze kroki, często chwyta meble, aby się wspomóc. Wystarczy zaledwie chwila nieuwagi, a maluch może zrobić sobie krzywdę. Odpowiednio wcześniej zaopatrz się w miękkie narożniki ochronne, które zasłonią ostre krawędzie.

Podłoga w Twoim mieszkaniu jest śliska? W takiej sytuacji warto postawić na obuwie (lub skarpetki) z podeszwą antypoślizgową. W dalszej kolejności, zwłaszcza jeśli dziecko stanie się wyjątkowo ruchliwe, należy zabezpieczyć okna, schody, a także drzwi.

Jak zadbać o stopy dziecka?

Rozwojowi motorycznemu dziecka sprzyja wybór odpowiedniego obuwia. Pamiętaj, że butów potrzebują nie tylko dzieci chodzące już samodzielnie, ale i niemowlaki. Dlaczego? Powód wydaje się prosty – przede wszystkim w celach ochronnych. Maluch narażony jest nie tylko na zimno, ale i pogłębienie się wrodzonej wady stopy, jeśli oczywiście taką posiada.

Buciki niechodki dla najmłodszych – zalety

Buciki niechodki dla najmłodszych powstały z myślą o potrzebach maluchów. Zapewniają nieskrępowany ruch, co podnosi komfort dziecka. Ten rodzaj obuwia ma wiele zalet również dla rodziców – dzięki elastycznym cholewkom w prosty i szybki sposób można założyć i ściągnąć buciki. Niechodki chronią wrażliwą skórę niemowląt, a dzięki lekkiemu materiałowi i miękkiej podeszwie stopa malucha nie jest nadmiernie obciążona. Buty doskonale sprawdzą się przy nauce raczkowania, zapewniając dodatkowe wsparcie i osłonę.

Artykuł zewnętrzny