Teatr dla dzieci to inna rzeczywistość, zaczarowany świat, gdzie wszystko jest możliwe. Spełniają się w nim najskrytsze marzenia, a wyobraźnia ma niesamowite pole do popisu. Napięcie, które rośnie wraz z rozwojem fabuły i poznawaniem kolejnych bohaterów to najlepsza forma kultury dla dzieci. W trosce o dobro naszych pociech powinniśmy je zabierać do teatru. Dlaczego jest to tak ważne?
Teatr wprowadza w świat literatury
Kultura dla dzieci to przede wszystkim świat literacki. Mówienie, czytanie a w końcu pisanie, to umiejętności kluczowe dla rozwoju każdego człowieka. Wszystkie je doskonalimy poprzez obcowanie z literaturą. W klasycznej formie — książkowej, jest ona równie cenna. Nie jest jednak tak interesująca dla młodego widza, jak ta pokazywana na deskach teatru. To właśnie na scenie dzieci mają szansę zobaczyć ulubioną postać literacką, kolejny raz przeżyć przygody zapierające dech w piersiach. Obrazowe pokazanie kultury dla dzieci jest niezwykle atrakcyjne.
Teatr to także świat sztuki
Teatr jest interdyscyplinarny — spotykają się w nim różne rodzaje sztuki stanowiące kulturę. Dla dzieci i ich radości swoje umiejętności i siły łączą specjaliści z różnych sfer twórczych — aktorzy, scenarzyści, twórcy kostiumów, muzycy. Wszyscy razem są w stanie stworzyć niepowtarzalną ucztę dla oczu, uszu i innych zmysłów. Dziecko uczy się sztuki, obcując z nią. Aby tak się stało, trzeba małego widza zaciekawić.
Obcując z teatrem dziecko uczy się kreatywności
Kultura dla dzieci musi być kreatywna. Monotonne, powtarzalne ścieżki i rozwiązania szybko znudzą małego widza. Teatr dziecięcy musi być żywy, aktor powinien włączyć do zabawy dzieci, odnosić się do ich reakcji. Jedno przedstawienie może dawać nieograniczone możliwości. Dlaczego tylko jedna wersja spektaklu ma być właściwa? Stwórzmy kilka, niech dzieci podejdą kreatywnie do zadania i wspólnie wybiorą najlepszy scenariusz.
Bohaterowie teatralni pomagają oswoić lęki
Spektakle dla dzieci mają lekką formę, są zabawne, kolorowe. Nie oznacza to, że nie poruszają ważnych tematów. Wiele dzieci musi się zmierzyć z trudnymi dla nich sytuacjami — rozwodem rodziców, śmiercią członka rodziny, wykluczeniem przez rówieśników. Tematy te można łatwiej oswoić, gdy przeżywają je bohaterowie teatralni. Spektakl może stać się również zaczątkiem do dyskusji rodziców z dziećmi na temat przykrych dla dziecka sytuacji.
Teatr to wspólnota
Kultura dla dzieci powinna być żywa, zmieniać się. Teatr, jako część kultury, również żyje. Aktorzy często zachęcają dzieci do zabrania głosu, do wejścia na scenę, do decydowania o losach bohaterów. Dzięki temu dziecko nie tylko przełamuje swoje lęki, ale czuje się częścią wspólnoty miłośników sztuki. Obserwując reakcje innych, uczy się prawidłowych zachowań, postaw oraz bycia w grupie.
Teatr to świetna rozrywka
Pomijając już wszystkie aspekty edukacyjne i rozwojowe, teatr dla dzieci jest przede wszystkim fajną rozrywką. Daje więcej wrażeń niż seans w kinie, umożliwia ekspresyjne wyrażanie emocji. Dobry spektakl zainteresuje zarówno dziecko, jak i dorosłego.
Animacje dla dzieci znajdziesz na: https://kulturka-poznan.pl/animacje-dla-dzieci/