Jedną z czynności, która niezaprzeczalnie może wspomóc rozwój Twojego dziecka jest czytanie. Poza faktem, iż można nauczyć się nowych rzeczy, dochodzi jeszcze kwestia tego, że może to znacznie zwiększyć zasób słownictwa. Dla wielu dzieci nie kojarzy się to jednak z niczym przyjemnym, podchodzą do tego bardzo niechętnie. Często zdarza się, że powoduje to problemy w późniejszych latach, takie jak gorsze oceny czy też wyśmiewanie się ze strony rówieśników. Istnieją jednak sposoby na to, aby zachęcić dziecko do czytania książek. Można pokazać mu, jak potrzebne jest w życiu oraz sprawić, że zapała do niego miłością. Sprawdź, jak sprawić, aby czytanie było dla Twojego dziecka przyjemnością oraz samo chętnie sięgało po kolejne utwory!

Spróbuj mu czytać

Czytanie dziecku książek jest sposobem, który niestety praktykuje stosunkowo niewielka ilość rodziców. Jest to szczególnie pożądany zabieg w momencie, w którym dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją w szkole podstawowej. Unikanie tego jest w rzeczywistości ogromnym błędem. Czytanie mu od najmłodszych lat może sprawić, że zacznie pałać miłością do tej literatury. Dobrym sposobem jest teatralność, wcielanie się w postać, której słowa się czyta, sprawia to, że opowieść wydaje się być znacznie bardziej fascynująca oraz realistyczna. Zwiększysz zasób słownictwa swojego dziecka na wczesnym etapie rozwoju, pomożesz mu się rozwinąć. Gdy przedstawisz dziecku treść czytanki, później łatwiej będzie mu ją przeczytać. Znając ogół łatwiej jest zrozumieć wszelkiego rodzaju szczegóły. Jeśli dziecko jest wyjątkowo niechętne do czytania, czytaj mu całe lektury, być może w pewnym momencie samo będzie chciało to robić.

Niech dziecko czyta to, co je interesuje

Nie da się zaprzeczyć temu, że najważniejsze, aby dziecko polubiło czytanie, jest pozwalanie mu na czytanie treści, które są dla niego interesujące. Powinno czytać przede wszystkim z zaciekawieniem. Dając dziecku motywację do czytania, którą jest ciekawość, dasz mu powody do tego, aby książka została przez nie przeczytana. Nie zmuszaj go, aby czytało teksty, które nie są w jego polu zainteresowań, przyniesie to odwrotne skutki, niż te których oczekujesz. Jak wiadomo, nie jest to możliwe w każdej sytuacji, szczególnie w przypadku zajęć szkolnych. Nie wszystkie lektury będą interesujące dla Twojej pociechy, jednak powinno je przeczytać. To samo sprawia, że dziecko powinno czytać interesujące dla niego książki w wolnym czasie, dzięki czemu późniejsze czytanie lektur, które nie będą wystarczająco interesujące, pójdzie szybko i sprawnie, a ono samo będzie mogło wrócić do tego, co lubi najbardziej.

Jakie inne sposoby mogą być pomocne?

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to zabierz swoje dziecko do biblioteki, w której znajduje się ogromny wybór książek dla dzieci. To samo tyczy się księgarni internetowych, można tam znaleźć dosłownie wszystko. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że biblioteki będą znacznie lepszym wyborem, gdyż mają niepowtarzalną magię, która może urzec Twojego malucha. Jeśli masz trochę wolnego czasu w zanadrzu, zdecydowanie podejmij się tego kroku. Pamiętaj, że mniejsze dziecko powinno wybierać książki z dużą czcionką, aby czytanie było dla niego komfortowe. W sytuacji, gdy dziecko jest wyjątkowo uprzedzone, wybierz książki z obrazkami, aby wzbudzić jego ciekawość i zachęcić do poznania przebiegu historii.

Artykuł zewnętrzny