Zabawki są nieodłączną częścią dziecięcego życia. Bawią, uczą, często wpływają również na rozwój najmłodszych. Co więcej, utarło się, że zabawki mają określony charakter, który mniej lub bardziej pasuje do płci dziecka. Dlatego samochody i superbohaterów kupujemy dla chłopców, a lalki dla dziewczynek. Czy takie rozdzielanie prezentów to dobry pomysł?

Wpływ zabawy lalkami na rozwój dziewczynek

Dziewczynki rzeczywiście częściej bawią się w dom i bardziej utożsamiają się z rolą matki. Dlatego też chętniej bawią się lalkami. Warto jednak pamiętać, że nic złego nie ma również w tym, by to chłopiec dzielił tego rodzaju zabawki np. ze swoją siostrą. Wszak panowie też mogą utożsamiać się z ważną rolą taty. Chodzi również o kształtowanie poczucia odpowiedzialności, a to w najmłodszych latach niezwykle ważne dla każdej płci.

Lalki dla dziewczynek to nie tylko zabawa w dom. Istnieją również inne rodzaje tych zabawek, które mogą rozwijać najmłodszych na wielu polach. Możemy mieć bowiem do czynienia z lalkami Barbie, którymi zabawa rozwija zmysł plastyczny, pozwala bawić się modą, a z racji różnego rodzaju tematów, wokół których tworzy się wizerunek lalki – może łatwo nawiązywać do zainteresowań malucha. Dlatego lalki dla dziewczynek, ale i dla chłopców, mogą być świetną formą zabawy.

Lalki – najlepsze prezenty dla dziewczynek w każdym wieku

Lalki są tylko częścią tego, co może się składać na świetną zabawę. Wyobraźnia dzieci najczęściej nie zna tu granic, dlatego warto pójść za zainteresowaniami malucha i zapewnić mu dostęp do takich zabawek, które będą wspierać jego rozwój. Z lalkami można połączyć wiele innych rzeczy:

  • Serwis kawowy i kuchenny, który umożliwi maluchowi organizowanie przyjęć dla jego gości. Kształtowanie miłości do gotowania może się pozytywnie przełożyć na późniejsze etapy.
  • Sztaluga lub tablica szkolna do urządzania lekcji dla własnej grupy uczniów. Ćwiczenie „publicznych” wystąpień z pewnością doda dziecku pewności siebie i złagodzi tego stres przy tego rodzaju sytuacjach w przyszłości.
  • Lalki w formie głów do stylizacji. Dzięki nim może nam w domu rosnąć mały stylista, który odnajdzie pasję np. we fryzjerstwie. Tego rodzaju zabawy bardzo często pokazują zainteresowania, którymi wykażą się dzieci w przyszłości.

Warto mieć świadomość tego, że zabawa to dla dzieci jedna z najważniejszych form nauki. Lalki dla dziewczynek przy odrobinie wyobraźni też mogą formować zabawy, które dostarczą dziecku zarówno frajdy, jak i wiele nauczą.

Artykuł zewnętrzny.