Wkrótce zostaniesz mamą? Chcesz przed porodem skompletować ubranka dla niemowlaka? Dobrze trafiłaś. W poniższym tekście podzielimy się z Tobą swoją wiedzą i radami na temat tego, na co zwracać uwagę kupując ubranka dla niemowlaka. Wiemy, że to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla przyszłych mam, które kompletują wyprawkę dla swojego maluszka. Z poniższego mini poradnika dowiesz się, jakie są podstawowe rodzaje ubranek dla niemowlaka, jakie materiały są najlepsze dla ich delikatnej skóry, jak dobierać rozmiar i kolor. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego ubranka dla niemowlaka powinny być starannie dobrane?

Ubranka dla niemowlaka to nie tylko kwestia estetyki czy mody. To przede wszystkim kwestia zdrowia i komfortu naszego dziecka. Niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę, która łatwo podrażnia się i uczula. Dlatego ważne jest, aby ubranka były wykonane z naturalnych i oddychających materiałów, takich jak bawełna, len, wełna. Ubranka z materiałów syntetycznych choć ładne, kolorowe i tańsze mogą powodować podrażnienia, alergie, nadmierne pocenie się i przegrzanie dziecka. Dodatkowo ubranka dla niemowlaka powinny być odpowiednio dopasowane do jego rozmiaru i pory roku. Za duże lub za małe ubranka mogą krępować ruchy dziecka, uciskać je lub powodować otarcia. Z kolei nieodpowiednie do temperatury mogą sprawić, że dziecko będzie zmarznięte lub przegrzane, co również nie jest dla niego korzystne. Pamiętaj, że w pierwszych tygodniach, miesiącach życia, maluch dopiero zaczyna nabierać odporności. Każda spocenie, a następnie przewianie może oznaczać przeziębienie.

Poznajmy podstawowe rodzaje ubranek dla niemowlaka

Jeśli wkrótce zostaniesz mamą po raz pierwszy, możesz poczuć się nieco przytłoczona wyborem ubranek dla maluchów. Bez obaw. Wszystkie ona zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby dziecko od pierwszych dni życia miało możliwie dużo komfortu. Stąd też kilka podstawowych rodzajów ubranek, które różnią się od siebie zarówno krojem, jak i przeznaczeniem. Poznajmy je pokrótce.

Pajacyk – to jednoczęściowy strój, który zakrywa całe ciało dziecka od szyi po stopy. Jest to bardzo praktyczne ubranko, ponieważ chroni dziecko przed zimnem i utrzymuje ciepło ciała. Pajacyki niemowlęce są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu dzięki zapięciom na napy lub suwak. Pajacyk dla niemowląt może być z długim lub krótkim rękawem, z kapturem lub bez. Pajacyki dla dzieci nadają się zarówno na dzień, jak i na noc do spania. Często stosuje się ich nazwę wymiennie ze śpiochami, właśnie ze względu na to, że doskonale nadają się do snu.

Body – to ubranko, które zakrywa tułów dziecka i ma zapięcie między nóżkami. Body niemowlęce zapobiega podwijaniu się ubranek i utrzymuje pieluszkę na miejscu. Body może być z długim lub krótkim rękawem, z kołnierzykiem lub bez. Można nosić je jako samodzielne ubranko lub jako podkoszulek pod innymi ubraniami.
Można pokusić się o stwierdzenie, że body w ogromnym stopniu ułatwia przewijanie dziecka.

Kaftanik – to luźne ubranko z długim rękawem, które zakrywa tułów dziecka i sięga do bioder lub kolan. Kaftanik niemowlęcy jest łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu dzięki temu, że jest rozpinany. Z reguły ma tzw. napy, rzadziej guziczki. Kaftanik można nosić jako samodzielne ubranko lub jako bluzkę.

Rampers – to jednoczęściowy strój, który zakrywa tułów i nogi dziecka, ale ma odkryte ręce. Rampers jest idealny na ciepłe dni, ponieważ zapewnia swobodę ruchów i przewiewność. Rampers ma zapięcie na napy między nóżkami podobnie jak body, co ułatwia przewijanie.

Półśpiochy – to spodnie z nogawkami, które sięgają do kostek lub stóp. Półśpiochy są wygodne i ciepłe, ponieważ chronią nogi dziecka przed zimnem i otarciami. Mogą być z gumką w pasie lub na sznureczku, z nóżkami na stopach lub bez. Można je nosić jako samodzielne ubranko lub jako spodnie w połączeniu z kaftanikiem, lub body.

Materiał, rozmiar, kolor, czyli na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu?

Poznaliśmy 5 najpopularniejszych rodzajów ubranek. Poza tym ważne jest również, aby zwracać uwagę na jego materiał, rozmiar i kolor. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zakupach:

Materiał – jak już wspomnieliśmy powyżej, najlepsze są naturalne i oddychające materiały, takie jak bawełna, len, wełna. Unikaj ubranek syntetycznych, takich jak poliester, nylon czy akryl. Sprawdzaj też metki z informacją o ich składzie i sposobie dbania o ubranko. Wybieraj te, które są łatwe w praniu i nie wymagające prasowania.

Rozmiar – dobieraj rozmiar ubranka do wzrostu i wagi dziecka, a nie do jego wieku. Każde dziecko rośnie w swoim tempie i może mieć inny rozmiar niż sugeruje metka. Najlepiej zrobisz, jeśli zmierzysz dziecko przed zakupami. Pamiętaj, ubranka powinny być luźne, ale nie za duże.

Kolor – wybieraj kolory ubranek według własnego gustu. Nie trzymaj się reguły jakoby dziewczynka nie mogła mieć niczego niebieskiego a chłopiec różowego. Ważne jest, aby kolory były jasne i przyjemne dla oka. Unikaj jednak ciemnych i ponurych kolorów, które mogą wpływać negatywnie na nastrój dziecka. Pamiętaj też, że białe ubranka, choć pięknie wyglądają, szybko się brudzą i trudniej je wyprać. Dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju drobne paski, kratki, wzorki, które skutecznie maskują część zabrudzeń, przynajmniej do czasu kolejnego prania.

Podsumowanie

Jak widzisz, zakup ubranek dla niemowlaka nie jest taki trudny, jak się wydaje. Wystarczy znać podstawowe rodzaje ubranek, wybierać naturalne i oddychające materiały oraz pamiętać o odpowiednim rozmiarze. Kolor i wzór to kwestie, które nie mają wpływu na funkcjonalność ubranek, która powinna być dla nas kluczowa. Mamy nadzieję, że ten mini poradnik przyda się i pomoże w kompletowaniu wyprawki dla maluszka. Teraz nie pozostaje już nic innego jak odwiedzenie upatrzonego sklepu z ubrankami dla niemowląt i dokonanie udanych zakupów, czego życzymy wszystkim czytelniczkom.

Artykuł zewnętrzny