Dzieciństwo to wspaniały, beztroski czas. Jednym z jego najbardziej wspominanych elementów są zabawki. Wraz z upływem lat zmieniają one swój rodzaj, dzieci zaczynają interesować się innymi rzeczami. Są jednak zabawki, które nigdy nie wychodzą z mody – klocki LEGO bawią niejedno pokolenie. Niezależnie, czy ktoś jest młodszy, czy starszy, może czerpać z nich radość. Skąd się bierze ich fenomen?

Krótka historia fenomenu LEGO

Firma LEGO działa dłużej, niż może się wydawać. Została ona założona w 1932 roku w Danii przez Ole Kirka Christiansena, jednak w tamtym czasie produkowała jedynie zabawki z drewna. Paręnaście lat później, w 1947 roku, zaczęto zajmować się produktami z tworzywa sztucznego. Niedługo później na rynek wkroczyły pierwsze zestawy plastikowych klocków. Pomysł bardzo dobrze się przyjął, zapewniając marce popularność. To sprawiło, że rozwinęła ona asortyment. Dziś mamy dostęp do wielu rodzajów zestawów: budynków, statków kosmicznych czy aren kaskaderskich – każdy znajdzie coś dla siebie. Nazwa firmy, pochodząca od słów „leg godt” – „baw się dobrze” okazała się jak najbardziej trafiona – miliony dzieci i dorosłych spędzają przyjemnie czas, układając klocki.

Dlaczego dzieci kochają klocki LEGO?

Wśród wielu dostępnych zabawek to klocki zajmują specjalne miejsce w sercach dzieci. Niejednokrotnie później są wspominane jako najlepsze zabawki dzieciństwa. Dlaczego tak się dzieje? Co klocki LEGO mają w sobie, że od lat fascynują najmłodszych?
Zabawki te mają dużo pozytywnych cech. Najbardziej jednak należy zwrócić uwagę na to, że nie ograniczają w żaden sposób wyobraźni dziecka. Kilka różnokształtnych cegiełek w małych rączkach może stać się domem, szpitalem, lasem czy zamkiem. Kreatywna zabawa pozwala dziecku się rozwijać. Dzięki klockom możliwe jest rozegranie niemal każdego scenariusza. Ponadto, zabawka ta podoba się najmłodszym ze względu na swoją specyfikę. Klocki można dowolnie ustawiać, budować z nich wieżę czy inną budowlę, a następnie ją burzyć – zabawa zaczyna się od nowa. Należy dodać, że dzieci nieczęsto mają pozwolenie coś „psuć”, więc cieszy je to podwójnie.

Jak zabawa klockami LEGO wpływa na rozwój dziecka?

Klocki mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Regularna zabawa nimi może poprawić zdolności motoryczne oraz rozwinąć wyobraźnię. Uczą one także precyzji i wyobraźni przestrzennej. Zabawa klockami łączy rozwój twórczego myślenia oraz trzymania się określonych struktur. Dziecko może z kolorowego plastiku zbudować praktycznie cokolwiek zechce – może jednak też trzymać się instrukcji na pudełku i dokładnie odwzorować model z obrazka. Budowanie uczy cierpliwości i dokładności – źle postawiony klocek potrafi zburzyć całą konstrukcję. Przejście z najprostszych rodzajów klocków do tych bardziej skomplikowanych, zawierających więcej elementów, to świetne ćwiczenie dla mózgu. Pozwala to na szybszy rozwój, co może okazać się później przydatne, na przykład podczas nauki przedmiotów ścisłych.

Klocki to wspaniałe zabawki, które dostarczają najmłodszym wiele radości. Oprócz funkcji czysto rozrywkowej mogą one także wesprzeć rozwój – łączą więc przyjemne z pożytecznym. Zakup klocków to świetne rozwiązanie. Możesz skorzystać z: https://www.mediaexpert.pl/zabawki/lego/klocki-lego-city lub sklepów stacjonarnych.

Artykuł zewnętrzny