Słodycze zdecydowanie nie powinny znajdować się w codziennym jadłospisie dzieci. Mogą pojawiać się okazjonalnie, choć i wtedy można wybierać zdrowe zamienniki słodyczy. Dlaczego warto wyeliminować cukier z diety? Jak kształtować odpowiednie podejście do słodyczy u dziecka? Jakie są zdrowe alternatywy dla słodkości? Sprawdź!

Dlaczego warto wyeliminować cukier z diety?

Na wstępie warto podkreślić, że cukier kryje się w wielu produktach spożywczych. Warto zrezygnować z używania klasycznego białego cukru, ale należy także ograniczyć spożywanie słodkich napojów, słodyczy i innych przetworzonych produktów zawierających cukier. Zdecydowanie nie powinieneś takich produktów podawać regularnie małemu dziecku.

Niezbyt dobrym posunięciem jest również dawanie dziecku słodyczy w ramach nagrody. Takie działanie może sprawić, że maluch będzie uznawał słodycze za wyjątkowy i pożądany produkt. Poza tym może to również przyczynić się do nieprawidłowej relacji z jedzeniem w dorosłym życiu.

Nadużywanie cukru może prowadzić do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Skutki nadmiaru cukru w diecie to między innymi:

  • nadwaga i otyłość,
  • próchnica,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2,
  • pogorszenie nastroju,
  • problemy z koncentracją

I wiele innych.

Odpowiednie podejście do słodyczy w diecie

Rodzice są wzorem dla malucha i to od nich dziecko uczy się podstawowych nawyków. Warto postarać się, aby zbudowało prawidłową relację z jedzeniem. Oznacza to między innymi, że słodycze nie powinny być nagrodą, ani sposobem na pocieszenie i radzenie sobie z emocjami. Mówi się również, że zakazany owoc smakuje najbardziej, dlatego staraj się nie wprowadzać restrykcji. W ten sposób jeszcze bardziej skierujesz uwagę dziecka w kierunku słodyczy.

Już od najmłodszych lat ucz malucha, że do grona słodyczy zalicza się nie tylko ciastka, czekoladę lub cukierki, ale także dżem, miód, słodzone napoje i inne produkty. Pokazuj, że najlepszą opcją na coś słodkiego i wartościowego na co dzień są owoce! W ten sposób zwiększysz prawdopodobieństwo, że gdy maluch będzie miał ochotę na coś słodkiego, zadowoli się kaszką z ulubionymi owocami i dżemem lub domowym batonikiem z dodatkiem suszonych owoców.

Zdrowa alternatywa dla słodyczy

Każdego dnia starasz się, aby Twoje dziecko czerpało radość z jedzenia i poznawało nowe smaki? Chcesz wiedzieć, jakie są zdrowe zamienniki słodyczy? Możesz sięgnąć po gotowe, ale zdrowe wersje batonów bez dodatku cukru. Pyszny Bio Baton Tosia od marki HELPA z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, jak i dorosłym. Daktyle, zboża, orzechy i kakao to idealne połączenie. Tej wyjątkowej mieszanki po prostu nie da się nie lubić.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pyszne i zdrowe słodycze przygotował samodzielnie w domu. Twoje dziecko będzie zachwycone domowymi ciasteczkami owsianymi, plackami jabłkowymi lub owocami pieczonymi pod kruszonką. Pysznym posiłkiem dla całej rodziny mogą być także gofry z ulubionymi dodatkami. Jeśli nie wiesz, jak stworzyć posiłek dla domowników i potrzebujesz inspiracji, koniecznie odwiedź stronę: https://www.helpa.pl/przepisy-kulinarne/5-pomyslow-na-gofry. Gofry na słodko czy słono? Twoje dziecko pokocha gofry w każdej postaci!

Nadmiar cukru w diecie może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie zarówno młodszych, jak i starszych. Zdecydowanie lepiej ograniczyć w codziennym menu produkty zawierające dużą ilość cukru. Korzystaj ze zdrowych zamienników słodyczy!

Artykuł zewnętrzny