Zabawa jest nieodłącznym atrybutem dzieciństwa, z jednej strony dającym maluchom mnóstwo frajdy, z drugiej zaś wspierającym ich rozwój. Dlatego warto rozpieszczać dzieci zabawkami. Jeśli nie jesteś pewien, co im kupić, ponieważ nie wiesz jakie zabawki dziecięce najlepiej spełniają swoją rolę, skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Co warto kupić niemowlakowi?

Niemowlę poznaje świat głównie poprzez wzrok i dotyk, dlatego warto kupić mu zabawki, które będą stymulować właśnie te zmysły. Polecamy zwłaszcza karuzele nad kołyskę oraz maty aktywizujące z pałąkami, które przyciągają wzrok i ćwiczą jego koncentrację, a także książeczki sensoryczne wypełnione kolorowymi obrazkami i różnorodnymi tekstyliami, które zachęcają do zapoznawania się z ciekawymi fakturami. Poza tym niemowlakowi warto sprezentować też maskotkę, na przykład szumiącego misia, do którego będzie mógł się przytulać i z pomocą którego łatwiej mu będzie wyciszać się przed snem.

Co warto kupić starszemu dziecku?

Starsze maluchy nie potrzebują tak intensywnej stymulacji sensorycznej jak niemowlaki, dlatego kupując zabawki dla dzieci w wieku 1 – 2 lat powinniśmy wybierać raczej takie akcesoria, które będą stymulować przede wszystkim ich rozwój motoryczny i intelektualny. Świetnie się do tego nadadzą chociażby jeździki z Kidaroo, pchacze i deski do balansowania oraz klocki, sortery i tablice manipulacyjne. Dzięki nim dziecko opanuje koordynację ruchową i nauczy się logicznego myślenia, a niewykluczone, że również pobudzi swoją kreatywność i wyzwoli pomysłowość.

Jak dobierać zabawki dla dzieci?

Wybierając zabawki dziecięce należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, muszą one być dostosowane do wieku dziecka, żeby zapewniać mu optymalne wsparcie w samorozwoju na kolejnych jego etapach. Po drugie, powinny posiadać oznaczenia CE, poświadczające wysoką jakość ich wykonania i bezpieczeństwo stosowania. Ważne jest też, by zabawki dla dzieci miały odpowiedni rozmiar uniemożliwiający ich połknięcie, a także właściwe, nieprzekraczające 24V napięcie, jeśli to zabawki elektroniczne. Tymi trzema podstawowymi kryteriami warto się kierować zarówno przy zakupie zabawek, jak i wielu innych akcesoriów dla dzieci.

Artykuł zewnętrzny