Trudno wyobrazić sobie grę, która zainteresuje introwertycznego jedenastolatka, skorego do wygłupów siedmiolatka i wrażliwą pięciolatkę. Trudno też wyobrazić sobie grę, która wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Taką grą jest z całą pewnością „What A Performance” znanej brytyjskiej marki Orchard Toys. Zawiera ona wiele elementów dramy – jednej z najciekawszych i najskuteczniejszych technik uczenia.
Fenomen What A Performance polega na tym, że angażuje prawie wszystkie zmysły graczy: trzeba wytężyć słuch aby rozpoznać przeróżne dźwięki, zanucić lub zagwizdać melodyjkę, przekazać jakąś treść wyłącznie gestem lub mimiką, wykonać mniej lub bardziej skomplikowane ćwiczenia fizyczne. Młodzi gracze podczas sesji niemal zupełnie zapominają, że gra toczy się w obcym języku-tak bardzo pochłonięci są wykonywaniem zadań. Z czasem dzieci zaczynają rozumieć polecenia i tłumaczenie ich na język polski staje się zbędne. Mało tego, zauważyłam, że wydają sobie nawzajem polecenia po angielsku!
Osoba prowadząca/nauczyciel może występować w roli wpierającego obserwatora, tłumaczącego jedynie niezrozumiałe słowa i kierującego zabawą. Może też być jednym z graczy i wykonywać wszystkie, czasami niełatwe dla dorosłego zadania. Ja zazwyczaj wybieram tę drugą opcję. Ostrzegam – gra przeznaczona jest tylko dla dorosłych z dużym poczuciem humoru, którzy nie boją się robić głupich min, udawać lokomotywę lub krowę. Wykorzystuję tę grę podczas lekcji w szkole, zajęć pozalekcyjnych w świetlicy i prywatnych lekcji. Czasem nawet proponuję ją małym gościom moich dzieci i mimo, iż dzieci czasem protestują, kiedy odciągam je od kolejnego filmu na DVD, po chwili zapominają o całym świecie i z zapałem plączą sznurówki, robią zeza i wymieniają nazwy owoców. Jeśli przez jakiś czas brakuje „what a performance” na zajęciach, dzieci pytają 'Proszę pani, a kiedy będzie ta gra z wygłupianiem?’ Nie bez znaczenia jest też piękna, wyrazista kolorystyka i wysoka jakość wykonania gry. What A Performance to doskonała propozycja dla uczących się języka angielskiego dzieci i młodzieży, a także dla nauczycieli jako uzupełnienie lekcji bez podręczników.